Debata dnia: po wysłuchaniu Polski na Radzie ds. Ogólnych UE
W Brukseli zakończyło się wysłuchanie Polski na Radzie ds. Ogólnych w ramach procedury z art. 7 unijnego traktatu. Reprezentujący nasz kraj, minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił dziennikarzom przed rozpoczęciem posiedzenia, że Polska będzie oczekiwać od KE oceny zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. O sprawie mówili goście Debaty Dnia w Polskim Radiu 24: Adam Buła, Polska The Times i Karol Gac, Do Rzeczy.
2018-12-11, 20:32
Posłuchaj
Komisja Europejska nie ma jednak zamiaru wycofywać skargi - mówił wiceszef KE Frans Timmermans - nowelizacja nie została jeszcze podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Z wypowiedzi wiceprzewodniczącego KE wynika, że nie zamierza on rezygnować z krytykowania postępowania władz w Warszawie, mimo ustępstwa dotyczącego Sądu Najwyższego.
- Bruksela z zadowoleniem przyjęła nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, twierdząc że to krok w dobrym kierunku. Jednak opozycja wykorzystuje wszystkie instrumenty, by odwrócić całą reformę. Po ewentualnym zakończeniu odcinka, dotyczącym Sądu Najwyższego, będziemy teraz mieli najprawdopodobniej do czynienia z takim samym spektaklem z tym razem z Krajową Radą Sądownictwa lub Trybunałem Konstytucyjnym - komentował Karol Gac.
- Efekt wysłuchania nie będzie dla nas groźny. Nie sądzę, żeby ze strony Unii Europejskiej doszło do jakiejś eskalacji konfliktu. W zakresie tych najbardziej spornych punktów w ustawie o Sądzie Najwyższym, dokonane zmiany, to nie wszystko czego oczekuje od nas frakcja pana Timmermansa. O wiele łatwiej ocenić czego z kolei oczekuje od Unii Europejskiej nasza opozycja. Pojawiły się przecież postulaty, żeby zająć się odkręcaniem pozostałych elementów reformy sądownictwa - mówił Adam Buła.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Debatę dnia prowadził Adrian Stankowski.
PR24/PAP
________________________
Data emisji: 11.12.18
REKLAMA
Godzina emisji: 18:05
REKLAMA