Ekolodzy ramię w ramię z rządem. Chodzi o Odrę i złotą algę

2024-08-07, 20:07

Ekolodzy ramię w ramię z rządem. Chodzi o Odrę i złotą algę
Organizacje ekologiczne chciałyby zachowania Odry w możliwie naturalnym stanie. Foto: Piotr Krzeslak/ Shutterstock

Im bardziej uregulowana rzeka, tym większe ryzyko jej zanieczyszczenia - przekonywali goście Polskiego Radia 24. Wiceminister klimatu Urszula Zielińska, prezes "Wód Polskich" Joanna Kopczyńska i szef WWF Polska Mirosław Proppe dyskutowali także o zaletach renaturyzacji rzek. - To jest wpisane w umowę koalicji rządzącej. Będę tego pilnować jak niepodległości - deklarowała Urszula Zielińska.

Na południu Polski wraca problem zanieczyszczeń rzek. We wtorek ustawiono barierę sorpcyjną, która ma zapobiegać przedostawaniu się złotej algi z Jeziora Dzierżno Duże w powiecie gliwickim do Kanału Gliwickiego i dalej do Odry. W Kanale Gliwickim z kolei padają ryby. Od 3 sierpnia odłowiono tam ponad 6,7 tony śniętych ryb.

- Istnieje międzynarodowa komisja ds. ochrony Odry przed zanieczyszczeniem - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. - Przewodniczącym polskiej delegacji jest przedstawiciel ministra infrastruktury. Taka współpraca trwa od 1997 roku, a sama komisja została założona po powodzi odrzańskiej przez ówczesną minister środowiska Niemiec, Angelę Merkel - wskazała. 

Gość Polskiego Radia 24 wskazała, że pracują tam grupy robocze, a niesławne zanieczyszczenie Odry z 2022 roku rozpoczęło się "punktowo w Polsce". - Prace są prowadzone przez komisję, także przez stronę czeską i niemiecką - zaznaczyła. - Jako Wody Polskie jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sąsiadami Czechami, wiemy, co tam się dzieje - wskazała Joanna Kopczyńska. 

Regulacja rzek a złota alga. Resort analizuje sytuację

Im bardziej uregulowana rzeka, tym szybszy rozwój złotej algi - przekazała w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, powołując się na wyniki badań analizowanych w resorcie. - Kanał gliwicki jest kolejnym problemowym miejscem. Jest maksymalnie uregulowany i jest inkubatorem złotej algi objętym szczególnym monitoringiem - wskazała. 

REKLAMA

Posłuchaj

Urszula Zielińska, Joanna Kopczyńska i Mirosław Proppe o potrzebie ochrony rzek w Polsce (Debata dnia) 45:11
+
Dodaj do playlisty

- Tam mamy mało mechanizmów do tego, by tę algę zwalczać. Najbardziej uregulowane fragmenty są najbardziej problematyczne - podkreślała Urszula Zielińska. 

Renaturyzacja rozwiązaniem?

Rozwiązaniu problemu zanieczyszczenia rzek może sprzyjać renaturyzacja - przekonywał w Polskim Radiu 24 prezes WWF Polska Mirosław Proppe. - Renaturyzacja próbuje przywrócić rzekę do tego, by była ona naturalna, taka, jak kiedyś, albo prawie naturalna. Chodzi o to, by oddać rzece możliwość naturalnego kształtowania się, meandrowania - wskazał. 

Dodał, że rzeka meandrująca daje korzyści społeczeństwu, wspomaga bowiem retencję, zatrzymywanie wody, ale też usuwanie zanieczyszczeń z rzeki i samooczyszczanie wody. - To również kwestia życia odradzającego się w rzece, zwiększenie bioróżnorodności gatunkowej, a więc także zapewnienie nieprzerwanego łańcucha życia - podkreślał ekolog. Wskazał, że renaturyzacja oznacza również zaniechanie projektów zmierzających do przekształcenia rzek w szlaki transportowe. 

Wiceminister klimatu zaznaczyła, że renaturyzacja jest wpisana w umowę koalicji rządzącej.  Będę tego pilnować jak niepodległości - zadeklarowała Urszula Zielińska.

REKLAMA

Petycja w resorcie

Przedstawiciele Fundacji WWF Polska złożyli petycję do kancelarii premiera o renaturyzację polskich rzek. Pod apelem podpisały się ponad 44 tysiące osób.

Czytaj także: 

***

Audycja: Debata dnia
Prowadzący: Jakub Kukla
Goście: Urszula Zielińska (wiceministra klimatu, współprzewodnicząca Partii Zielonych), Joanna Kopczyńska (prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie"), Mirosław Proppe (prezes Fundacji WWF Polska)
Data emisji: 7.08.2024
Godzina emisji: 18.06

Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej