Katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć. "Zagrożona złotymi algami"

2024-06-06, 17:52

Katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć. "Zagrożona złotymi algami"
Na Odrze i Kanale Gliwickim ogłoszono stany alarmowe w związku z możliwością pojawienia się skażenia złotą algą. Foto: marketa1982/ Shutterstock

Ze względu na załamanie pogody, sytuacja na Odrze i w Kanale Gliwickim może się dynamicznie zmieniać - rzece ponownie grozi skażenie złotą algą. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie ostrzeżenia.

Resort ostrzega, że z powodu załamania pogody sytuacja w najbliższym czasie może się dynamicznie zmieniać. Komunikat w tej sprawie wydał Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Dla Odry obecnie wydane są alerty pierwszego i drugiego stopnia w związku z obecnością toksycznych glonów. Służby zapewniają, że sytuacja jest monitorowana. Nieco lepszy stan wody jest w Kanale Gliwickim. Tu obowiązuje alert pierwszego stopnia.

Apel do mieszkańców

Ministerstwo Klimatu i Środowiska apeluje do mieszkańców, jeśli zauważą śnięte ryby, pianę lub inne nietypowe zjawiska na Odrze i w Kanale Gliwickim, żeby powiadomili o tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Po raz pierwszy do masowego śnięcia ryb w Odrze z powodu obecności złotych alg doszło w lipcu 2022 roku. Wyłowiono wówczas około 250 ton martwych ryb.

REKLAMA

Czytaj także:

Obecnie według danych monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), liczebność tzw. złotej algi w ciągu kilku dni wzrosła w wielu miejscach. Najwyższą liczebność odnotowano w Łanach: 50 mln komórek w 1 l wody.

Czym jest tzw. złota alga?

Do tej pory badania laboratoryjne Odry wykazywały obecność śladowych ilości toksyny "złotej algi", czyli prymnezyny, w wodzie. W komunikacie podkreślono, że obecnie obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody. Stanowi to formę stresu dla "złotej algi", która może reagować na niego poprzez produkcję toksyn. To z kolei może przyczynić się do pojawienia się toksycznego zakwitu alg w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Ponadto, po opadach na południu Polski, Odrą w pierwszej dekadzie czerwca będzie się przemieszczać fala wezbraniowa (do poziomu ostrzegawczego). Masy wody dostaną się do zbiorników mających połączenie z rzeką, w ciągu tygodnia inwazyjny glon może się w nich namnożyć. Dlatego służby pozostają w gotowości.

IAR/gov.pl/st/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej