Mikroplastik ogromnym zagrożeniem. Naukowiec bije na alarm po eksperymencie

2024-08-06, 20:27

Mikroplastik ogromnym zagrożeniem. Naukowiec bije na alarm po eksperymencie
Cząsteczki mikro- i nanoplastiku zdominowały swiat. Foto: Shutterstock/SIVStockStudio

Mikroplastik, którego nie widać gołym okiem, jest wszechobecny. Stwarza ogromny problem dla środowiska, zwierząt i ludzi. Nawet filtry w oczyszczalniach ścieków nie są w stanie go wychwycić. W audycji "Zmiana klimatu" prof. Adam Ekielski opowiadał o wpływie mikroplastiku na środowisko oraz o badaniach, które prowadził w tym zakresie.

Posłuchaj

prof. Adam Ekielski (SGGW) o problemach związanych z mikroplastikiem
+
Dodaj do playlisty

- Mikroplastik to wszystkie tworzywa sztuczne ze średnicą poniżej 20 mikrometrów, czyli poniżej dwudziestu tysięcznych milimetra. Powstaje on w wyniku tarcia, rozdzierania i dezintegracji tych materiałów. Byłem zaskoczony, jak kilka lat temu na próbę wziąłem polar zrobiony z tego samego plastiku, z którego są zrobione butelki PET - mówił o swoim eksperymencie prof. Adam Ekielski. - Studenci prali polar. Po 25. praniach jego masa spadła o 1 procent. Pod mikroskopem zaczęliśmy badać wodę ściekową i tam był mikroplastik - wyjaśnił naukowiec. - Jeżeli dziennie pijemy litr wody, to kilkaset cząsteczek mikroplastiku możemy połknąć, pijąc kranówkę - dodał.

Posłuchaj

Posłuchaj

prof. Adam Ekielski (SGGW) o problemach związanych z mikroplastikiem 23:05
+
Dodaj do playlisty

Szkody w organizmie

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że problemem są także plastikowe butelki. - Od lat wszyscy z nimi walczą. Do produkcji butelek są potrzebne plastyfikatory. I to jest problem. Również one są rakotwórcze. Jeżeli butelka będzie przechowywana w temperaturze powyżej 30 stopni, jest szansa, że część plastyfikatorów dostanie się do wody i wtedy pijemy wodę po części z mikroplastikiem i z dodatkowym związkiem chemicznym, a to jest niebezpieczne - pokreślił prof. Ekielski.

Czytaj także:

Gość audycji dodał, że liczne badania wskazują na występowanie mikro- i nanoplastiku w środowisku oraz na powodowanie chorób u człowieka. - O ile większe cząsteczki mogą drażnić przewód pokarmowy, o tyle mniejsze mogą przenikać przez błony międzykomórkowe, mogą zaburzać powielanie DNA. W badaniach powtarza się, że to nanoplastik może mieć wpływ na bezpłodność u mężczyzn. Rozprzestrzenianie się chorób wirusowych może być również spowodowane mikroplastikiem - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

***

Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadzi: Katarzyna Dydo-Rosłoń
Gość: prof. Adam Ekielski (SGGW)
Data emisji: 06.08.2024
Godzina emisji: 19:06

PR24/łp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej