M. Skowron: nie spodziewam się zmian w polskim systemie sądownictwa

2019-11-20, 20:01

M. Skowron: nie spodziewam się zmian w polskim systemie sądownictwa
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas konferencji prasowej nt. wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. Foto: PAP/Rafał Guz

- Sygnał od TSUE do polskiego środowiska sędziowskiego jest czytelny, aby te sprawy załatwiać wewnętrznie. Opozycja zapewne będzie wołać na pomoc swoich kolegów z Europy Zachodniej, ale PiS nie opłacają się wojenki. Nie spodziewam się, by przez najbliższy rok cokolwiek zmieniło się w tych kwestiach - powiedział w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu". Gościem audycji był również Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 

Posłuchaj

20.11.2019 Goście "Debaty Dnia" o aktualnych wydarzeniach politycznych w Polsce
+
Dodaj do playlisty

Goście Polskiego Radia 24 skomentowali wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Sędziowie Trybunału odpowiedzieli na pytania Sądu Najwyższego, który wyrażał wątpliwości co do niezależności Izby Dyscyplinarnej. Uznano, że to Sąd Najwyższy powinien ustalić, czy Izba może rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

"Czytelny sygnał dla Polski"

- Z wyroku TSUE bardzo zadowolony był z pewnością Zbigniew Ziobro, który ostatnimi czasy nie miał ku temu wielu powodów. Ten wyrok odesłał na drzewo wszystkie pytania sędziów, a decyzję o reformie wymiaru sprawiedliwości zostawił Sądowi Najwyższemu. TSUE i politycy w UE wiedzą, że będą mieli poważniejsze problemy na Zachodzie i będą chcieli pochylać się nad naprawdę poważnymi sprawami - zaznaczył Mirosław Skowron.

- Sygnał do polskiego środowiska sędziowskiego jest czytelny, aby te sprawy załatwiać wewnętrznie. Opozycja zapewne będzie wołać na pomoc swoich kolegów z Europy Zachodniej, ale PiS nie opłacają się wojenki, będzie raczej chciało uspokoić sytuację. Nie spodziewam się, by przez najbliższy rok cokolwiek zmieniło się w kwestiach sędziów i praworządności - dodał. 

Powiązany Artykuł

zbigniew ziobro free iar 1200.jpg
Wyrok TSUE ws. Sądu Najwyższego. Zbigniew Ziobro: trybunał orzekł to, czego się spodziewałem

Podobnego zdania był Tomasz Truskawa. - Taka decyzja TSUE zablokowała działania części środowiska sędziowskiego, które zamierzało zablokować działania rządu pytaniami jurysdykcyjnymi w każdej najdrobniejszej sprawie. To niewątpliwie sukces strony polskiej. Przerzucenie tego na naszą część boiska świadczy o tym, by pewne sprawy rozwiązywać na poziomie państwa, co jest dobrym rozwiązaniem - przyznał. 

Pytanie jaką politykę przyjmie teraz Komisja Europejska i czy dalej będzie chciała rugać na Polskę. Trudno dziś na to odpowiedzieć. Donald Tusk apelował o twardą walkę z populistami, co należy odczytywać jako aluzję wobec PiS. Obawiam się rozstrzygnięcia, które pozwoli na próbę przekierowania tych spraw do innych izb Sądu Najwyższego. Pytanie czy większość rządząca nie zmieni prawa, aby to uniemożliwić.

"Jacek Jaśkowiak chce się wypromować"

Kolejnym tematem rozmowy były prawybory wewnątrzpartyjne w Platformie Obywatelskiej do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ma być prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. - Opozycja musiała dokonać takich prawyborów, poniekąd została tego zmuszona przez Donalda Tuska. Szanse Małgorzaty Kidawy-Błońskiej są raczej nikłe, stąd inni kandydaci nie chcieli startować w tych prawyborach. Znaleziono prezydenta Poznania. Demokracja w opozycji opiera się na fasadzie, sztucznym pokazywaniu rzeczy, które nie istnieją - stwierdził Tomasz Truskawa. 

Powiązany Artykuł

jedynka debata 1200.jpg
Nowy kandydat w prawyborach PO. Posłanka PiS: brak jedności w Platformie

- W przeszłości podejmowano już próbę, aby prezydenci wielkich miast z PO stworzyli jakiś ruch wspólny. Zgadzam się, że Jacek Jaśkowiak chce wypromować swoją osobę, skoro jest ku temu okazja. Będzie to okazja do powiedzenia kilku rzeczy. To także okazja do stworzenia sobie niezłej platformy do prezentowania własnych przekonań.

Mirosław Skowron był sceptyczny wobec zamierzeń prezydenta Poznania. - Moim zdaniem ten pomysł nie ma najmniejszych szans się sprawdzić. Takiej demokracji wewnątrzpartyjnej nie ma. Jedyną osobą, która wierzyła, że te wybory nie ustawione, był chyba Radek Sikorski. Teraz nauczył się, że to strata czasu i pieniędzy i chciał brać w tym udziału. Prawybory swoje kosztują. Wiele mediów skupiało uwagę na walkę wewnętrzną w PO. Teraz mogłoby być podobnie, ale większość kandydatów wiedziała, że ma wygrać Kidawa-Błońska - powiedział.

Jego zdaniem "Jacek Jaśkowiak chce z korzystać z okazji, by dodatkowo się wypromować. Doskonale wie, że nie wygra prawyborów. Dziwię się, że inni ambitni, młodzi działacze PO nie skusili się na tę formę promocji. Pan Jaśkowiak może wtedy mieć znacznie większe szanse na bycie kandydatem PO niż teraz. Myślę, że Jacek Jaśkowiak tak właśnie kombinuje i nieźle kombinuje".

"Premier jest od wyznaczania wizji"

Exposé premiera Mateusza Morawieckiego zaskoczyło mnie, ponieważ generalia były połączone w szczegółowe wchodzenie w pozornie mniej ważne tematy, jak np. kaucje za plastik. Z kolei polityka rodzinna, o której było głośno, musi być cały czas nośnym tematem. Trzeba to utrzymać i pogłębiać, aby utrzymać wyborców. Każdy rząd PiS będzie musiał o tym pamiętać i z tego ta partia nie będzie już mogła zrezygnować - uważa Mirosław Skowron.

Powiązany Artykuł

Premier Mateusz Morawiecki PAP 1200.jpg
Rząd Mateusza Morawieckiego z wotum zaufania

- Również partie opozycyjne będą musiały utrzymać politykę rodzinną PiS. W krajach UE jest to normalna część polityki społecznej i nie ma powodu, aby nie była to normalna część polityki również w Polsce - zwrócił uwagę. 

- Przemówienie premiera było bardzo ogólne, ale szef rządu jest właśnie od wyznaczania wizji i strategii. Exposé pokazało co dla rządu jest najważniejsze. o ile poprzednie 4 lata były nakierowane na najmłodszą część rodziny, w exposé premiera znalazły się elementy poświęcone tej starszej części społeczeństwa. Jeżeli rozwiązania implementowane w innych krajach nie będą przyjmowane na ślepo, mogą one sprawdzić się w Polsce - podsumował Tomasz Truskawa.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Data emisji: 20.11.2019

Godzina: 18:06

Polecane

Wróć do strony głównej