Tomasz Walczak: Nobel dla Olgi Tokarczuk to powód do dumy

- Nobel to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Jeżeli otrzymuje ją Polak, bez względu na to, czy zgadzamy się z jego poglądami, czy też nie, to jest to powód do dumy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak (Super Express). Gościem Debaty Dnia był też Piotr Grzybowski (Tygodnik Niedziela).

2019-12-10, 19:48

Tomasz Walczak: Nobel dla Olgi Tokarczuk to powód do dumy

Posłuchaj

10.12.19 Debata dnia cz. 1
+
Dodaj do playlisty

Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Podczas uroczystości w Filharmonii Sztokholmskiej złoty medal i dyplom polskiej pisarce wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw. Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej złożył laureatce gratulacje w języku polskim. Powiedział, że Olga Tokarczuk w swojej twórczości przekazała między innymi historię Polski leżącej na skrzyżowaniu kultur. Per Waesterberg dodał, że pisarka w przejmujący sposób pokazuje otaczającą nas rzeczywistość i jest mistrzynią portretu, z dużym kunsztem prezentuje swoich bohaterów. Zaznaczył, że Olga Tokarczuk w twórczości, łączącej w sobie elementy poezji i humoru, sięga do ludowych opowieści i baśni, ale także do pokładów szaleństwa, jakie drzemią w człowieku. Zdaniem Pera Waesterberga, jej najważniejszą powieścią są "Księgi Jakubowe".

"Literatura jest siłą Polski"

Tomasz Walczak podkreślił, że "literatura jest siłą Polski". - To piaty Nobel literacki. Mamy tylko dwa Noble i to jednej osoby w naukach ścisłych. To też pokazuje czym możemy się chwalić - kulturą. Polska literatura od wielu lat ma znakomitą markę na Zachodzie. Olga Tokarczuk jest nowym pokoleniem pisarzy, którzy wchodzą do światowego kanonu. Powód do dumy jest wskazany -  powiedział publicysta. 

"Sukces Polski"  


Powiązany Artykuł

pap_tokarczuk1200.jpg
Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. "Polska literatura błyszczy w Europie"

Zdaniem Piotra Grzybowskiego literacką nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk należy rozpatrywać w kategoriach sukcesu Polski. - Niezależnie od wszystkiego Tokarczuk jest polską autorką, nagroda jest promocją Polski, to wielki dzień dla Polski, to piąty Nobel z literatury dla polskich twórców, a każdy był inny - mówił gość Polskiego Radia 24. Dodał, że literacka nagroda Nobla jest "wybitnie subiektywna". - Nie ma wzorów, funkcji i cyfr. Literatura jest niepoliczalna, ale niesie za sobą bagaż emocji i doświadczeń, przekonań. Być może wizję, którą w swoich dziełach twórcy chcą pokazać - podkreślił Piotr Grzybowski.

Akademia Szwedzka przyznała polskiej pisarce literackiego Nobla za "narracyjną imaginację oraz encyklopedyczną pasję, które reprezentują przekraczanie granic jako formę istnienia".

Olga Tokarczuk jest laureatką wielu literackich nagród, od kilku lat była wymieniana w gronie faworytów do literackiego Nobla. Za powieść "Bieguni" została uhonorowana w ubiegłym roku Międzynarodową Nagroda Bookera. Olga Tokarczuk to także dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej "Nike" za powieści "Bieguni" w 2008 roku i "Księgi Jakubowe" w 2015 roku.

Pisarka jest piątą w historii, polską laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali: w 1905 roku - Henryk Sienkiewicz, w 1924 - Władysław Reymont, w 1980 - uhonorowano nią Czesława Miłosza, a w 1996 roku - Wisławę Szymborską.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Debatę Dnia prowadził Maciej Pieczyński.

Data emisji: 10.12

Godzina emisji: 18.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej