Preambuły do ustawy o Funduszu Odbudowy nie będzie. Karnkowski: gdyby stało się odwrotnie, oceniłbym to jako antyunijne
- Preambuła do ustawy o Funduszu Odbudowy, nad którą pracowali senatorowie opozycji, byłaby nie tylko antypolska, ale w mojej opinii także antyunijna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie". Gościem audycji był też Mariusz Gierej z portalu mPolska24.pl.
2021-05-27, 19:00
Senat zdecydował o przyjęciu ustawy ratyfikacyjnej europejskiego Funduszu Odbudowy. Według polityków opozycji powinna być ona przyjęta z preambułą. Senatorowie PiS argumentowali, że Polska byłaby jedynym krajem, który taką preambułę dołącza, co mogłoby być powodem "międzynarodowej konfuzji". Ostatecznie preambuły nie będzie.
Mariusz Gierej z portalu mPolska24.pl powiedział, że to raczej próba zwrócenia na siebie uwagi senatorów PO, ponieważ taka preambuła niczemu konkretnemu nie służy, a poza tym - jak zauważył - trzeba pamiętać, że ustawa wróci do Sejmu, gdzie większością dysponuje obóz Zjednoczonej Prawicy i preambułę mógłby odrzucić.
"Fatalna preambuła"
Powiązany Artykuł
"Jest takim prawdziwym game changerem, z którym opozycja nie wie co zrobić". Gierej o Polskim Ładzie
Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie" dodał z kolei, że Sejm mógłby uznać preambułę za niebyłą, a w razie sporu sprawę mógłby rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny. Choć takie rozwiązanie - jak powiedział - wydłużyłoby tylko niepotrzebnie całe głosowanie.
REKLAMA
Preambuła, nad którą pracowali senatorowie opozycji, zawierała m.in. powołanie komitetu monitorującego wydatki ze środków Krajowego Planu Odbudowy z udziałem samorządowców, związków zawodowych i strony społecznej. Na zmiany w ustawie ratyfikacyjnej nie zgadzał się PiS.
- Ta preambuła, nie dokument, ale projekt, była fatalna dlatego, że sugerowała, iż Polska jako jedyny kraj unijny wymagałaby specjalnej ostrożności. Zatem była ona podważeniem wiarygodności i kompetencji także Unii Europejskiej - powiedział publicysta i dodał, że preambuła była antypolska i szkodliwa.
"Śmieszny zabieg"
Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, komentował w PR24, że "to, co się dzieje w Senacie, powoduje pewnego rodzaju uśmiech". Dodał, iż "to jest krótka ustawa, która zezwala prezydentowi na ratyfikowanie umowy międzynarodowej.
Wprowadzanie do tej ustawy jakiejś preambuły, szczerze mówiąc, to jest naprawdę z prawniczego i legislacyjnego punktu widzenia śmieszny zabieg i mam takie wrażenie, że państwo z większości senackiej niespecjalnie chyba sami wiedzą, co mają zrobić. Zapędzili się w ślepy zaułek".
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzący: Adrian Stankowski
Goście: dr Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie" i Mariusz Gierej z portalu mPolska24.pl.
Data emisji: 27.05.2021
REKLAMA
Godzina: 18:06
REKLAMA