"Ustalono dogmat realnego zubożenia społeczeństwa". Jankowski o konferencji klimatycznej w Glasgow
- Mówi się o tym, aby obniżyć nasz poziom życia, żeby ratować planetę. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka polityk klimatycznych, najbardziej będą pokrzywdzeni ubodzy. W Glasgow ustalono dogmat realnego zubożenia społeczeństwa - podkreślił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski z Radia Wnet. Gościem audycji był także Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej".
2021-11-02, 19:15
W Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ - COP26. Przez niemal dwa tygodnie delegaci z prawie 200 państw świata będą negocjowali między innymi reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla oraz deklaracje krajów w sprawie walki z ociepleniem, czyli ich zobowiązania do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Równolegle w sobotę w Rzymie rozpoczął się szczyt G20 pod hasłem "Ludzie, planeta, dobrobyt".
Powiązany Artykuł
"Zwiększono limity emisji CO2, sytuacja gospodarcza się poprawia". Ekspert OSW o Chinach
Łukasz Jankowski podkreślił, że "zielona gospodarka oznacza praktycznie gospodarkę bez wzrostu". - Będzie to trochę przypominało gospodarkę w Europie średniowiecza czy wczesnej epoce nowożytnej. To gospodarka, która trwa w stagnacji - zaznaczył publicysta.
Posłuchaj
- Wydaje się, że teraz będą dominujące inne czynniki niż PKB. To nie rozwój i bogacenie się będzie najważniejsze, ale równość wzrostu albo jego jakość, w tym presja na klimat. To już jest de facto dogmat - dodał.
Zwrócił również uwagę, iż "w tej chwili mówi się o tym, aby obniżyć nasz poziom życia, żeby ratować planetę". - Jak pokazuje dotychczasowa praktyka polityk klimatycznych, najbardziej będą pokrzywdzeni ubodzy. To, co ustalono w Glasgow to dogmat realnego zubożenia społeczeństwa - stwierdził Jankowski.
REKLAMA
Czytaj także:
Tomasz Pietryga z kolei podkreślił, że "w demokracji o polityce państwa decyduje większość". - Nie sądzę, żeby ogół społeczeństwa zgodził na zubożenie. Na tyle mocne, żeby godzić się na zielone rozwiązania, które spowodują, że poziom życia ludzi będzie niższy - powiedział dziennikarz.
- Mamy pewien dogmat, który mówi, że jesteśmy skazani na zieloną energię i musimy ratować naszą planetę. To jest słuszny dogmat. Ale z drugiej strony przychodzi taki czas, że jest potrzebne szukanie złotego środka albo minimalizowanie tych strat. Do decydentów światowych dociera, że zielona energia może nie być wystarczająca, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na energię - dodał gość PR24.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Debata dnia
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: Łukasz Jankowski (Radio Wnet), Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita)
Data emisji: 2.11.2021
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
bartos
REKLAMA