Coraz większa dominacja technologicznych gigantów. "Oni zyskali prawo do decydowania"
- Problem nie polega na tym, że media w rodzaju platform takich jak Facebook, YouTube czy Instagram sprzyjają prawicy lub lewicy. Problem polega na tym, że on w ogóle zyskały prawo decydowania, o tym jaki kształt ma debata publiczna - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Dymek z Tygodnika Przegląd. Gościem audycji był również Marcin Bąk z Telewizji Republika.
2022-01-05, 19:51
Rząd złoży oficjalny protest do właścicieli Facebooka w związku z zawieszeniem profilu Konfederacji. Do zawieszenia doszło przed 14:00, a koncern uzasadnia ten krok kilkukrotnym naruszeniem zasad społeczności.
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu do spraw cyfryzacji w KPRM, mówił w Polskim Radiu 24, że rząd przekaże oficjalny protest firmie Meta, czyli operatorowi Facebooka. Zapowiedział też wsparcie ewentualnego odwołania Konfederacji od decyzji firmy. Kwestie związane z platformami społecznościowymi omawiali na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Dymek z Tygodnika Przegląd oraz Marcin Bąk z Telewizji Republika.
"Zyskały prawo decydowania o kształcie debaty publicznej"
Według Jakuba Dymka "problem nie polega na tym, że media w rodzaju platform takich jak Facebook, YouTube czy Instagram sprzyjają prawicy lub lewicy". - Problem polega na tym, że on w ogóle zyskały prawo decydowania, o tym jaki kształt ma debata publiczna - zaznaczył.
Jego zdaniem "mitem jest przekonanie, że te platformy ostro zwalczają prawicę". - Dane zebrane przez niezależnych i wcale też sprzyjających prawicy dziennikarzy, pokazują, że to właśnie konserwatywne czy prawicowe konta rzeczywiście mogą cieszyć się największymi zasięgami, największym zaangażowaniem na tych platformach - powiedział gość PR24.
REKLAMA
- O dominacji platform cyfrowych nad naszą debatę publiczną piszę od bardzo dawna. Sam z Facebooka zrezygnowałem definitywnie już kilka miesięcy temu. Zachęcam wszystkich do wyszukania mojego niedawnego tekstu "Dlaczego platformy cyfrowe są jak dilerzy", ponieważ tam dość szczegółowo staram się opisać, czemu problem ma obosieczny charakter - zaznaczył Jakub Dymek.
"Demokracja staje się fasadą"
Marcin Bąk zgodził się ze swoim przedmówcą i przyznał, że "porównanie do dilerów jest trafione idealnie". - To nie jest tylko taka figura literacka, są już coraz lepiej udokumentowane badania robione przez psychologów klinicznych oraz terapeutów, gdzie udowodniono występowanie dokładnie tych samych mechanizmów w naszym mózgu, co w przypadku uzależnienia od substancji chemicznych, od hazardu, od wielu innych destrukcyjnych działań - powiedział gość "Debaty dnia".
- Wydaje mi się, że ten moment, w którym można było coś jeszcze zrobić z tymi globalnymi firmami, już żeśmy troszkę przegapili, mówię my jako obywatele państw narodowych, ludzie, którzy starają się aktywnie uczestniczyć w polityce. Demokracja staje się coraz bardziej fasadą - ocenił Marcin Bąk.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Debata dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Goście: Jakub Dymek (Tygodnik Przegląd), Marcin Bąk (Telewizja Republika)
Data emisji: 05.01.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 18.05
IAR/nt
REKLAMA