more_horiz

Co z ustawą likwidującą Izbę Dyscyplinarną SN? Publicyści komentują sytuację wewnątrz Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 19:45
- Należałoby w sposób konkretny zdyscyplinować szefa Solidarnej Polski, uchwalić stosowną ustawę i poczekać aż do Polski spłyną unijne pieniądze do tej pory blokowane z powodu politycznego sporu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kusznieruk z "Dziennika Trybuna". Gościem audycji był też Robert Knap z portalu tvpinfo.pl.
Co z ustawą likwidującą Izbę Dyscyplinarną? Publicyści komentują sytuację wewnątrz Zjednoczonej Prawicy
Co z ustawą likwidującą Izbę Dyscyplinarną? Publicyści komentują sytuację wewnątrz Zjednoczonej PrawicyFoto: K2_Studio/Shutterstock

Szef Platformy Obywatelskiej uczestniczył w niedzielę (1.05) w uroczystym podniesieniu flagi europejskiej na Górze Gradowej z okazji 18. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Donald Tusk mówił między innymi o tym, że "politycy w Polsce, którzy od jakiegoś czasu podważają naszą obecność w UE, zapłacą za to polityczną cenę".

Zdaniem Roberta Knapa, jeśli osią sporu jest Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, to dawno uznano iż "nadaje się ona do poprawki" i należy ją przeprowadzić. W opinii dziennikarza, spór dotyczy raczej kształtu i tego w jaki sposób Sąd Najwyższy miałby zajmować się sprawami sędziów, którzy rażąco naruszają prawo i próbują się spod odpowiedzialności "wymigać".

- To jest ta kwestia, której nie rozumie Bruksela, a to za sprawą polskiej opozycji parlamentarnej, która ciągle próbuje wykorzystać ten element reformy wymiaru sprawiedliwości jako broni w walce politycznej przeciwko obecnej władzy. A co do Donalda Tuska, to na tym hucznym zebraniu z podniesieniem flagi było ok. kilkudziesięciu osób - powiedział Robert Knap.

"Tak być nie może"

W sprawie uchwalenia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, PiS chciałby ją przyjąć jak najszybciej, ale Solidarna Polska do projektu prezydenta zgłasza szereg poprawek, co zdecydowanie spowalnia prace nad jego procedowaniem. Ponadto Zbigniew Ziobro proponuje, by Polska zawiesiła wpłacanie składek członkowskich do Unii Europejskiej.

Zdaniem Piotra Kusznieruka, rząd Zjednoczonej Prawicy posiada większość parlamentarną, dlatego powinien porozumieć się w sprawie wyżej wspominanej ustawy. Publicysta wyraził zdziwienie iż nie może do tego dojść. Podkreślił, że - według niego - należałoby w sposób konkretny zdyscyplinować szefa Solidarnej Polski, uchwalić stosowną ustawę i poczekać aż do Polski spłyną unijne pieniądze, do tej pory blokowane z powodu politycznego sporu.

- Nie może być tak, że minister Zbigniew Ziobro, wbrew premierowi i prezydentowi realizuje sobie własną politykę. Z punktu widzenia obywateli wygląda to dziwie, tak jak by ogon machał psem, a nie pies ogonem, tak być nie może tym bardziej, że każdy dzień blokowania unijnych funduszy na Krajowy Plan Odbudowy podbija inflację - powiedział Piotr Kusznieruk.

Czytaj także:

Posłuchaj
52:02 _PR24_AAC 2022_05_02-18-06-45.mp3 Co z ustawą likwidującą Izbę Dyscyplinarną? Kusznieruk: należy jak najszybciej zdyscyplinować Ziobrę ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Joanna Miziołek

Gość: Piotr Kusznieruk z "Dziennika Trybuna" i Robert Knap z portalu tvpinfo.pl

Data emisji: 02.05.2022

Godzina: 18:06 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem