Kronika ŚDM - dzień IV
Papież Franciszek nawiedził w sobotę rano Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wcześniej modlił się w Kaplicy św. Siostry Faustyny, gdzie złożone są relikwie świętej. Czwarty dzień pobytu papieża Franciszka w Polsce to również wspólne czuwanie z młodzieżą na Campusie Misericordiae w Brzegach.
2016-07-30, 11:10
Posłuchaj
Jak podkreślała wysłanniczka Polskiego Radia na ŚDM Ewa Wasążnik, papież Franciszek jest „trzecim papieżem, po Janie Pawle II i Benedykcie XVI, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i pierwszym, który w nim spowiada”. - Zanim papież przyjechał do Bazyliki zatrzymał się na chwilę osobistej modlitwy przy relikwiach św. Faustyny i przy obrazie Jezusa Miłosiernego – dodała Wasążnik.
Podczas pobytu w Łagiewnikach odbyła się liturgia pojednania z udziałem młodzieży, a także msza św. z udziałem duchowieństwa, osób konsekrowanych i kleryków z całej Polski. W łagiewnickim sanktuarium św. Jana Pawła II papież Franciszek wyspowiadał pięcioro młodych ludzi.
Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. Rafał Starkowicz z Centrum Informacyjnego Archidiecezji Gdańskiej, papież podczas swojej pielgrzymki niewiele mówi o konieczności korzystania z sakramentów. – Papież Franciszek skupia się przede wszystkim na istocie, czyli na miłosierdziu. I to ono ma prowadzić do konkretnej praktyki – zaznaczył ks. Starkowicz.
W Sanktuarium zgromadziło się ok. 2 tysięcy osób: kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski, a 5 tysięcy wiernych mogło uczestniczyć we mszy św. na rozległym placu przed świątynią.
REKLAMA
Podczas trwania mszy dla osób konsekrowanych, księży i seminarzystów do roli współczesnych duchownych odniósł się w Polskim Radiu 24 dr Jacek Borkowicz (”Więź”). Jak podkreślił Gość, papież Franciszek jest świadomy trudności jakie dzisiaj czekają na przedstawicieli stanu kapłańskiego. - Księży jest w Europie coraz mniej i pojawią się pytanie, po co oni są potrzebni. Dawniej ksiądz, prezbiter był osobą, która organizowała całe życie wspólnoty. W tej chwili to się zmienia – zaznaczył dr Borkowski.
Jak podkreślił z kolei prof. Ireneusz Krzemiński z Uniwersytetu Warszawskiego, papież Franciszek zasiewa pewien niepokój, który „dotyczy nie tylko księży, ale i wszystkich katolików”. - Papież pokazuje, nie tylko przez to co mówi i jak mówi, ale także przez to jak się zachowuje i jak działa będąc u nas, kompletne przeciwieństwo tego, w jakim kierunku zdąża w tej chwili kościół – zaznaczył. Prof. Krzemiński dodał, że „polski kościół jest kościołem, który się coraz bardziej puszy, wynosi i hierarchizuje”.

Po południu papież Franciszek zjadł obiad w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. W posiłku towarzyszył mu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a także 13 przedstawicieli młodzieży ze wszystkich kontynentów.
REKLAMA
Na godz. 19.00 zaplanowany jest z kolei przyjazd papieża na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. To miejsce największego zgromadzenia młodych na tegorocznym ŚDM. Czwarty dzień pobytu papieża w Polsce zakończy się czuwaniem.
Jak podkreśliła Ewa Wasążnik, w czwartek, po godz. 19, odbędzie się pierwszy, kulminacyjny punkt Światowych Dni Młodzieży czyli czuwanie na Campusie Misericordiae w Brzegach. - Papież Franciszek dołączy wieczorem do młodzieży, która cały czas tam przebywa – podkreśliła wysłanniczka Polskiego Radia 24 na ŚDM.
Dodała, że czas oczekiwania na papieża wypełni modlitwa, a także tańce, śpiewy, prezentacje wspólnot i inne animacje. - Po przyjeździe papieża Ojciec Święty przejdzie przez Bramę Miłosierdzia z przedstawicielami kontynentów udając się w stronę ołtarza by stamtąd rozpocząć czuwanie – podsumowała Wasążnik.
Polecamy: Światowe Dni Młodzieży-Galeria
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/tb/
REKLAMA