Panorama Europejska: działania Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej
Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej już oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. W Panoramie Europejskiej o powstaniu instytucji, a także jej celach – m.in. przeciwdziałaniu kryzysowi migracyjnemu – mówili dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Aleksander Papko, politolog.
2016-10-15, 11:00
Posłuchaj
Nowopowstała agencja zastąpiła Frontex – dotychczasową instytucję Unii Europejskiej, która zajmowała się kwestią ochrony granic zewnętrznych wspólnoty. Kryzys, związany z napływem migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, wymógł na Brukseli wydajniejsze działanie w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa granic.
– Najważniejszym powodem zmian była potrzeba personalnego i finansowego wzmocnienia agencji. Do 2020 roku ma się podwoić liczba pracowników instytucji powstałej na bazie Fronteksu, podwoi się również jej budżet – wyjaśniała dr Jolanta Szymańska. Jak dodała, choć powstała nowa agencja, jej obiegowa nazwa się nie zmienia. – Nadal możemy mówić o Fronteksie – podkreślała ekspertka z PISM.
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczyła również, że Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej nie zastąpi służb granicznych państw członkowskich UE. – Zadaniem nowego Fronteksu jest wspieranie poszczególnych krajów i reagowanie na sytuacje kryzysowe – mówiła dr Jolanta Szymańska.
Tymczasem, problemy związane z migracją to nie tylko południe Europy. Aleksander Papko zauważył na naszej antenie, że kłopoty występują m.in. na granicy polsko-białoruskiej. – Setki uchodźców z Czeczenii proszą o azyl w Polsce; ludzie przez kilka miesięcy koczują w białoruskim Brześciu – wskazywał politolog.
REKLAMA
Rekordowy rok dla polskiej turystyki
W Panoramie Europejskiej również o rekordowym roku dla polskiej branży turystycznej. Goście programu – Maria Kozłowska z biura turystycznego, współpracującego z Polską Organizacją Turystyczną i Sebastiano Giorgi – włoski dziennikarz, promotor Polski – zastanawiali się nad czynnikami, które przyczyniły się do sukcesu.
– Wzrost zainteresowania Polską obserwujemy od Euro 2012. Sprawna organizacja turnieju pokazała, że nasz kraj jest dobrym i bezpiecznym miejscem na urlop – wskazywała Maria Kozłowska. – Dodatkowo, w tym roku mieliśmy w Polsce Światowe Dni Młodzieży, a Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury – dodawała gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzami programu byli Katarzyna Kornet i Joachim Ciecierski.
REKLAMA
Polskie Radio 24
_____________________
Data emisji: 14.10.16
Godzina emisji: 23.12
REKLAMA
REKLAMA