Essen zieloną stolicą Europy
Unia Europejska od 2010 roku, corocznie, nadaje jednemu z miast tytuł „zielonej stolicy Europy”. Obecnie mianem może poszczycić się niemieckie Essen. W Panoramie Europejskiej o sprawie mówił Marcin Fronia z Norden Centrum.
2017-02-25, 10:00
Posłuchaj
Choć nagroda została przyznana do tej pory dopiero ośmiokrotnie, aż dwa razy już tryumfowały w konkursie miasta krajów skandynawskich – Sztokholm (2010) i Kopenhaga (2014). O zwycięstwie drugiego z tych miast zadecydował m.in. zrównoważony transport publiczny.
– Kopenhaga jest znana jako miasto rowerów. Zarządzanie transportem miejskim to przede wszystkim nakłanianie mieszkańców, by rezygnowali z prywatnych samochodów – wyjaśniał Marcin Fronia. – W mieście funkcjonują też np. tzw. cargo bikes, czyli rowery z dużymi bagażnikami, porównywalnymi pod względem pojemności z samochodami – dodawał ekspert.
Oprócz tego, Kopenhaga jest dla innych europejskich miast wzorem w kontekście dbałości o tereny zielone. – Stolica Danii nazywana jest miastem 1000 parków. To oznacza, że wykorzystywana jest każda wolna przestrzeń do tworzenia terenów zielonych – wskazywał Marcin Fronia.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
W II części Panoramy Europejskiej o danych Eurostatu, dotyczących cen żywności w poszczególnych krajach Wspólnoty, mówili Ignacy Morawski, założyciel portalu „SpotData” i Piotr Bielski, analityk z BZ WBK.
Gospodarzami programu byli Katarzyna Kornet i Joachim Ciecierski.
Polskie Radio 24/mp
Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_________________
Data emisji: 24.02.17
Godzina emisji: 23.12
REKLAMA