121 lat temu rozpoczęła się historia kina
Prekursorzy sztuki filmowej bracia Lumiere oraz polscy pionierzy kinematografii byli bohaterami Trendów Kultury w Polskim Radiu 24. W rocznicę początków kinematografii opowiedział o nich Konrad Zarębski, filmoznawca i krytyk.
2016-12-29, 07:00
Posłuchaj
28 grudnia 1895 roku w paryskiej kawiarni Grand Cafe odbył się pierwszy komercyjny pokaz kinowy, zorganizowany przez braci Augusta i Louisa Lumiere. Ten dzień uznaje się za symboliczny dzień narodzin kinematografii. "Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie", "Śniadanie” czy "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat" - to pierwsze filmy jakie zobaczył świat.
Jak zaznaczył jednak Konrad Zarębski, wynalazek kinematografu został zarejestrowany i opatentowany kilka miesięcy wcześniej. - Teraz mówi się, że twórcy nie tyle chcieli "ożywić" obraz, co wynaleźć telegraf, który przekazywałby ruchomy obraz czyli telewizję – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Mało kto jednak wie, że rok przed braćmi Lumiere, polski naukowiec Kazimierz Prószyński skonstruował kamerę zwaną pleografem.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.
Polskie Radio 24/kawa
Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
REKLAMA
Data emisji: 28.12.2016
Godzina emisji: 23.14
REKLAMA