Kot najlepszym przyjacielem pisarza
Jaki wpływ na literacką twórczość mogą mieć koty? Dlaczego najlepszą zakładką jest koci wąs i jakie koty są najciekawszymi bohaterami literackich opowieści? Opowiadał o tym w Polskim Radiu 24 Jan Gondowicz, tłumacz, pisarz, literaturoznawca i wielki miłośnik... kotów.
2016-12-19, 09:00
Posłuchaj
Artysta nie ma żadnych watpliwości - to koty najlepiej pasują do osobowości pisarza i tłumacza. – Kiedy byłem niemowlęciem, w moim życiu zjawił się pewien kot, został jednak szybko "wycofany", ponieważ jak dawniej sądzono mógł być niebezpieczny dla dziecka. Potem, przez kolejne 25 lat żyłem w poczuciu braku kota. Dziś jest on dla mnie symbolem tajemnicy i niezaspokojenia – tłumaczył w Polskim Radiu audycji Jan Gondowicz.
W audycji o wielkiej miłości do kotów i literaturze, która ujawnia takie uczucia.
W drugiej części audycji w związku z 95. rocznicą śmierci Gabrieli Zapolskiej (17 grudnia 1921), przypomnieliśmy w programie słuchowiska według jej sztuk: "Moralność pani Dulskiej" i "Ich czworo". Audycje pochodzą z archiwum Polskiego Radia.
W programie także sonda dla artystów. Padło pytanie: czym jest sztuka. Twórcy, przedstawiciele różnych dyscyplin artystycznych, opowiadali o osobistej definicji sztuki i jej granicach. Głos zabrali m.in. Joanna Szczepkowska, Krystyna Janda, Barbara Krafftówna, Olga Bołądź, Dorota Rabczewska, Jan A.P.Kaczmarek, Olgierd Łukaszewicz, Grzegorz Jarzyna, Rafał Brzozowski i Antoni Pawlicki.
REKLAMA
Zdaniem Jana Peszka, sztuka jest terenem wolności i jej przejawem. - Nie ma wolności totalnej, ale każde działanie w sztuce jest przejawem wyzwalania siebie i swoich poglądów. Nie ma więc granic. Jeśli artysta pozostaje w zgodności ze swoim sumieniem, to nigdy ich nie przekroczy – powiedział artysta.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu była Magda Mikołajczuk.
Polskie Radio 24/kawa/
REKLAMA
Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
Data emisji: 18.12.2016
Godzina emisji: 23.12
REKLAMA