Wigilie wieszczów narodowych

Wiele Wigilii w swoim życiu spędzili na emigracji. Ich uczucia w trakcie Bożego Narodzenia dominowała tęsknota za Polską. O świętach Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista Barbara Wachowicz, autorka książek o wielkich Polakach.

2016-12-25, 23:55

Wigilie wieszczów narodowych
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie/polona.plFoto: http://polona.pl/item/474057/0/Jan Mieczkowski

Posłuchaj

25.12.2016 Wigilie wieszczów narodowych. Gość: Barbara Wachowicz, autorka książek o wielkich Polakach.
+
Dodaj do playlisty

Adam Mickiewicz urodził się w Wigilię 1798 roku. – W maleńkiej karczemce przyszedł na świat największy poeta, przynosząc sobie imię Adam – mówiła Wachowicz. Najsławniejszy 24 grudnia opisany został jednak w III części „Dziadów”. – Ten opis jest fascynującym reportażem poetyckim. Wszystkie postacie są prawdziwe. Ona zdarzyła się naprawdę – podkreśliła. Gość dodała, że z tęsknoty za krajem Mickiewicz nie wyzwolił się nigdy. Później, mieszkając w Paryżu, Wigilie spędzał z innymi wygnańcami.

Do legendy przeszło również Boże Narodzenie 1840 roku. Na francuskich salonach odbył się poetycki pojedynek dwóch narodowych wieszczów: Mickiewicza i Słowackiego.  – Podobno Mickiewicz miał nieprawdopodobną umiejętność improwizacji. Płakano, szlochano, rzucano się w ramiona, nagle zniknęły wszystkie antagonizmy – tłumaczyła Wachowicz.

W programie zaprezentowano również fragmenty słuchowisk wg "Opowieści wigilijnej" Dickensa z archiwum Polskiego Radia. Historyk sztuki, dr Monika Małkowska, mówiła natomiast o historii koronek.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Magda Mikołajczuk.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 25.12.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 23:12


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej