more_horiz

Liliana Hermetz: kobiety mają gorzej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 13:27
- Pisać chciałam zawsze tylko się do tego przed sobą nie przyznawałam – powiedziała w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista autorka książek "Alicyjka"  i "Costello. Przebudzenie". Liliana Hermetz opowiadała o swoim późnym debiucie literackim, sposobach pokazywania dojrzałych kobiet w mediach i powodach, dla których sensację wywołują starsze i aktywne na każdym polu kobiety pokroju Brigitte Macron.
Audio
  • 2.07.17 Liliana Hermetz o swoim późnym debiucie literackim i swojej twórczości
Liliana Hermetz  podczas wieczoru autorskiego
Liliana Hermetz podczas wieczoru autorskiegoFoto: @lilianahermetzautorka / fb.com

Jak podkreśliła Liliana Hermetz, wszystkie prace i zajęcia, które wykonywała do czasu swojego debiutu, były "trochę zamiast i trochę obok". - Dużo czytam, interesuję się literaturą i myślę, że miałam dość wysoko ustawione standardy kto może pisać, kto powinien – wyjaśniła.

Odniosła się także do tematu cielesności, który porusza w swojej książce "Costello. Przebudzenie". – Często zapominamy o tym, że wszystkie postacie i bohaterowie są jak gdyby pozbawione cielesności. Myślę, że tak jest też w życiu. W kulturze zachodniej ciało oddzieliło się od ducha. To jakby dwie sfery, które się rozeszły – podkreśliła Hermetz.

Zaznaczyła też, że w przypadku cielesności "gorzej mają kobiety". - Presja kulturowa, byśmy były długo młode i piękne, jest większa niż w przypadku mężczyzn. Związek starszego mężczyzny z młodszą kobieta nikogo nie dziwi i nie szokuje – podsumowała.

W audycji także fragmenty słuchowisk według "Opowiadań kołymskich" Warłama Szałamowa, rosyjskiego poety i prozaika, więźnia gułagu, którego 110. rocznica śmierci mija 5 lipca.

W cyklu o historii mody - krytyk sztuki dr Monika Małkowska mówiła o modach na konkretne kolory i o tym, czy warto się tym przejmować.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 2.07.17

Godzina emisji: 22:10


Zobacz także

Zobacz także