more_horiz

Sylwia Chutnik: czytanie nie ma pór roku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 13:27
Czy wakacyjny odpoczynek sprzyja czytaniu, czy wręcz przeciwnie? Co rozumiemy przez pojęcie "literatura na plażę" i czy letnie imprezy literackie mogą podwyższyć poziom czytelnictwa? Gościem audycji Kultura nie całkiem osobista była Sylwia Chutnik, pisarka i kuratorka programu literackiego na tegorocznym muzycznym Off Festiwalu w Katowicach.
Audio
Czy wakacje sprzyjają czytaniu książek?
Czy wakacje sprzyjają czytaniu książek?Foto: pixabay.com/Milada Vigerova

Wakacje to czas, kiedy tempo naszego życia zwalnia. Jak przekonuje gość audycji, można je poświęcić na czytanie. - Zawsze fascynował mnie imperatyw, że z okazji wakacji możemy poświęcić się czemuś lekkiemu. Podczas wakacji Polacy czytają jednak najczęściej kryminały, sensacje i horrory, a nie są to przecież lektury łatwe i przyjemne – przekonuje Sylwia Chutnik.

- Moje czytanie nie ma pór roku, czy dnia. Często czytam zawodowo np. książki do recenzji. Czasem naukowo, ponieważ jestem związana z Instytutem Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Najbardziej lubię jednak czytać dla przyjemności. Ostatnio przerabiam całą sagę Muminków – powiedziała gość audycji i dodała, że warto jest wrócić do pewnych książek, aby odkryć siebie na nowo, lub znaleźć w nich coś innego.

Ponadto w audycji: z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypomniane zostały fragmenty "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w interpretacji autora oraz Jana Świderskiego.

W cyklu o historii mody, krytyk sztuki dr Monika Małkowska opowiedziała zaś o dżinsach w popkulturze.

Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 30.07.17

Godzina emisji: 22.15


Zobacz także

Zobacz także