Reforma Sądu Najwyższego. Co wydarzy się 4 lipca?

– Można powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość złapało sędziów w pewną pułapkę – powiedziała w audycji „Wróżenie z Faktów” Eliza Olczyk z tygodnika „Wprost”.  4 lipca minie termin, w którym 11 sędziów Sądu Najwyższego, w myśl obecnie obowiązującej ustawy, ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego, powinno odejść z pełnionych funkcji. Wśród nich jest również pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf. Czy tak się stanie?

2018-07-01, 19:37

Reforma Sądu Najwyższego. Co wydarzy się 4 lipca?
mat. ilustracyjne. Foto: Darwinek/CC BY-SA 3.0/via Wikimedia Commons

Posłuchaj

01.07.18 Eliza Olczyk: „Prezes Gersdorf obecnemu obozowi władzy nie podoba się i musi odejść z zajmowanego stanowiska (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Wspomniani sędziowie, choć mieli taka możliwość, to nie zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy o umożliwienie dalszego orzekania. Wkrótce taka sama sytuacja będzie dotyczyła również innych sędziów. 16 z nich skierowało się jednak do prezydenta z prośbą o możliwość dalszej pracy.

– Ci, którzy zdecydują się na podobny krok, to potwierdzą, że ustawa o Sądzie Najwyższym, która wprowadza takie zasady jest właściwa i należycie przyjęta i zgodna z konstytucją. Jeżeli nie wystąpią z taką prośbą, to usłyszą ze strony PiS, że sami są sobie winni, iż nadal nie orzekają, bo nie skierowali się do prezydenta w tej sprawie. To jest właśnie ta pułapka – wyjaśniła Eliza Olczyk.

Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute zwrócił uwagę, że jeżeli partii rządzącej udałoby się uspokoić sytuację związaną z Sądem Najwyższym i mianować nowy skład sędziów, nawet przy odbywających się protestach przeciwników odbywającej się reformy wymiaru sprawiedliwości, to najprawdopodobniej udałoby się zażegnać konflikt z Komisją Europejską.

– Zdaje sobie z tego doskonale sprawę opozycja i ci sędziowie, którzy myślą podobnie, jak ci, którzy sprzeciwiają się zmianom w polskich sądach. Dlatego, tak długo, jak to tylko możliwe, będą starali się przeciągać tę sprawę. Jednak dla części sędziów Sądu Najwyższego obecny chaos nie jest na rękę. Oni chcą po prostu spokojnie pracować. Całe zamieszanie dotyczące reformy sądownictwa musi być dla nich trudne i bolesne – dodał.

REKLAMA

Ponadto Eliza Olczyk i Tomasz Wróblewski skomentowali również sprawy dotyczące zmian w nowelizacji ustawy o IPN, relacji polsko-amerykańskich, a także polsko-izraelskich.

Audycję „Wróżenie z Faktów” prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

REKLAMA

Data emisji: 01.07.2018

Godzina emisji: 18:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej