X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jarosław Gowin o liście byłych ambasadorów: hańba i brak honoru

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 08:17
- Bardzo dobrze, że oni są byłymi ambasadorami. Już nigdy w życiu publicznym nie powinni się pojawiać - mówił w Polskim Radiu 24 wicepremier Jarosław Gowin. Skomentował w ten sposób list kilkunastu byłych polskich ambasadorów do Donalda Trumpa.
Audio
  • 28.08.19 24 Pytania - Rozmowa Poranka: Jarosław Gowin
  • Dokument podpisało 23 byłych polskich dyplomatów
  • "Przyjeżdża pan do kraju, w którym praworządność nie jest już respektowana" - napisała Konferencja Ambasadorów RP do prezydenta USA
  • "Prawa człowieka są ograniczane, a nasilające się represje (...) są tolerowane nie tylko przez rząd, ale nawet przez niego inspirowane" – czytamy w apelu ambasadorów
  • Zdaniem Jarosława Gowina list jest wydarzeniem bez precedensu

Byli ambasadorowie nakłaniają prezydenta USA do wywarcia nacisku na polski rząd w czasie jego wrześniowej wizyty, w kwestii przestrzegania praworządności, poszanowania praw człowieka i zaprzestania lekceważenia konstytucji.

Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina list grupy kilkudziesięciu byłych ambasadorów jest wydarzeniem bez precedensu. - Nie znam demokratycznego państwa, w którym byli urzędnicy tak szkalowaliby własny kraj. To jest zachowanie haniebne. Ci, którzy podpisali się pod tym listem, tym samym wyłączyli się z kręgu osób, które mają w życiu publicznym honor - powiedział Jarosław Gowin.

Witold Waszczykowski: wystąpienia zagraniczne przeciwko Polsce mają źródła w Polsce
Witold Waszczykowski 1200.jpg

"Panie Prezydencie, przyjeżdża pan do kraju, w którym praworządność nie jest już respektowana" - napisała Konferencja Ambasadorów Rzeczypospolitej Polskiej w liście otwartym. Jak dodają, "proces lekceważenia i naginania konstytucji trwa od kilku lat".  "Trójpodział władzy jest likwidowany, niszczy się niezawisłe sądownictwo. Prawa człowieka są ograniczane, a nasilające się represje wobec przeciwników politycznych i różnych mniejszości, zarówno etnicznych, religijnych, jak i seksualnych, są nie tylko tolerowane przez rząd, ale nawet przez niego inspirowane" – czytamy w liście. Ambasadorzy zwracają się do Trumpa: "Twój potężny głos nawołujący do tolerancji i wzajemnego szacunku, jak również przestrzegania postanowień konstytucji i innych ustaw, może mieć znaczenie historyczne".

- Im więcej sukcesów polskiego rządu, naszego obozu, tym bardziej nasila się nerwowość i ataki ze strony tych, którzy nie akceptują, z racji ideowych, rządów Zjednoczonej Prawicy, albo skończyły się ich interesy. Nie chcę przesądzać do której grupy należą sygnatariusze tego apelu. Natomiast bardzo dobrze, że są byłymi ambasadorami. Już nigdy, w życiu publicznym nie powinni się pojawiać - powiedział Jarosław Gowin.     

List podpisali: Jan Barcz, Maciej Klimczak, Jerzy Maria Nowak, Iwo Byczewski, Tomasz Knothe, Piotr Nowina-Konopka, Maria Krzysztof Byrski, Maciej Kozłowski, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Mieczysław Cieniuch, Maciej Koźmiński, Piotr Ogrodziński, Tadeusz Diem, Andrzej Krawczyk, Ryszard Schnepf, Grzegorz Dziemidowicz, Andrzej Krzeczunowicz, Grażyna Sikorska, Urszula Gacek, Henryk Lipszyc, Wojciech Tomaszewski, Adam W. Jelonek, Piotr Łukasiewicz. 

Szef resortu nauki ocenił również, że utrzymanie wiz dla Polaków przez Stany Zjednoczone jest niezrozumiałe i irracjonalne. Dodał jednak, że jest optymistą, jeśli chodzi o ich zniesienie. Jego zdaniem dobrze by było, gdyby sprawa wiz "przeszła do lamusa historii".

Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - na pl. Piłsudskiego - obok prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera; Trump wygłosi przemówienie. 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Odbędą się wówczas rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Trumpa, rozmowy plenarne delegacji, ponadto prezydent USA spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim


Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Eliza Olczyk.

Data emisji: 28.08.

Godzina emisji: 7.36

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

D. Trump zniesie wizy dla Polaków? Premier: liczę na to, ale mam pewne obawy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:30
– Liczę na to, ale mam też pewne obawy, by za dużo ludzi zaraz nie chciało wyjechać i tam zostać – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany czy liczy na znaczący krok w zniesieniu wiz dla Polaków do USA. Jak dodał, liczy jednak, że wizy zostaną zniesione jako pewnego rodzaju uciążliwość.
rozwiń zwiń