X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marcin Horała: tworzono fikcyjny obrót paliwami. Płacono akcyzę, żeby to uwiarygodnić

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 08:59
- Był to schemat bardzo rozpowszechniony pod koniec okresu 2007-2015, kiedy tworzono fikcyjny obrót paliwami, żeby wyłudzić podatek VAT i nawet opłacano wówczas akcyzę, żeby to uwiarygodnić - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, przewodnicący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Dziś zostanie przyjęty raport końcowy z prac komisji.
Audio
  • 06.09.19 Marcin Horała: tworzono fikcyjny obrót paliwami, nawet płacono akcyzę, żeby go uwiarygodnić (PR24)

W ostatnim tygodniu sierpnia przewodniczący komisji ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała przedstawił projekt raportu z prac komisji. W piątek po południu komisja śledcza przyjmie raport końcowy z prac. W związku z tym gościem Polskiego Radia 24 był przewodniczący komisji sejmowej, który objaśniał zasady funkcjonowania niektórych przestępstw VAT-owskich oraz przedstawiał skalę niekompetencji rządzących.

Zobacz także
komisja 1200 pap.jpg
Komisja ds. VAT przyjmie dziś raport końcowy. Wcześniej rozpatrzy poprawki

Marcin Horała: mieliśmy bogactwo działalności przestępczej

Jak tłumaczył na przykładzie obrotu paliwami przewodniczący sejmowej komisji śledczej, skala przestępczości podatkowej w Polsce była trudna do opisania. Przede wszystkim mowa o nielegalnym wprowadzaniu do obrotu paliw, od których sprzedaży nie odprowadzano podatków. Przestępcy jednak stosowali także znacznie bardziej wyrafinowane metody.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Trybunał Stanu dla D. Tuska i E. Kopacz? J. Brudziński: Polacy tego oczekują

- Był schemat bardzo rozpowszechniony pod koniec okresu 2007-2015, kiedy tworzono fikcyjny obrót paliwami, żeby wyłudzić podatek VAT i nawet opłacano wówczas akcyzę, żeby to uwiarygodnić - wyjaśnił Marcin Horała.

Podkreślił przy tym, że do takiego procederu niepotrzebne było nawet owo paliwo. Równocześnie płacenie akcyzy zdejmowało podejrzenia z przestępców, którzy unikali kontroli, bo "kto by chciał płacić akcyzę od nieistniejącego paliwa" - jak tłumaczył przewodniczący.

Donald Tusk trafi przed Trybunał Stanu?

W projekcie raportu komisji śledczej znalazły się rekomendacje w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu m.in. premiera Donalda Tuska. Przewodniczący Marcin Horała podkreślił, że odpowiadał na tłumaczenia byłego premiera, jakoby stawiane mu zarzuty były absurdalne, bo "jemu jako premierowi nie mogło zależeć na tym, żeby rząd dysponował mniejszą ilością pieniędzy.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: skala luki godziła w bezpieczeństwo państwa

- Przyjmijmy na chwilę, że jest tak, jak mówi Donald Tusk. Wówczas jego formacja, rząd, podległe mu instytucje i sam Donald Tusk wykazał się tak skrajną niekompetencją - jeżeli im to niechcący tak wyszło, że chcieli dobrze, ale im nie wyszło aż do tego stopnia - że nie jest to w żadnym stopniu mechanizm usprawiedliwiający - mówił poseł Marcin Horała.

Porównał to do sytuacji, w której ktoś, prowadząc samochód, nie chce zrobić nic złego, ale przejedzie człowieka na pasach. Za to nadal jest kara, nawet jeśli było to nieumyślne.

- To jest taka linia obrony, przepraszam, pardon my french, "że byłem idiotą i zupełnie nie znałem się na prowadzeniu państwa i to jest moja okoliczność łagodząca, proszę wybaczyć, co ja mogłem poradzić" - mówił przewodniczący komisji.

Dodał także, że o stopniu winy i o tym, czy miała ona charakter umyślny, zadecyduje Trybunał Stanu, o ile Sejm podejmie decyzję o przychyleniu się do wniosku komisji śledczej.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: o winie umyślnej czy nieumyślnej będzie rozstrzygał Trybunał Stanu

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 06.09.2019

Godzina emisji: 07:36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karol Gac o przesłuchaniu Donalda Tuska: obraz z komisji VAT jest taki, że premier nie rządził państwem

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 19:37
- Donald Tusk na komisji ds. wyłudzeń VAT pokazał to w czym od zawsze była najlepszy. Unikał odpowiedzi na pytania i zrzucał odpowiedzialność na innych. Niby był premierem, niby rządził tym państwem, ale nic nie wiedział i nic nie mógł - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac, publicysta tygodnika "Do Rzeczy". Gościem audycji był również Tomasz Walczak z "Super Expressu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk przed komisją VAT. "Uwiarygodnienie narracji PiS"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 09:30
Donald Tusk zeznawał przed komisją ds. VAT. Jarema Piekutowski uważa, że były premier podczas przesłuchania "odwracał uwagę od tego, co jest najistotniejsze", Mateusz Kosiński ocenił, iż "tylko ludzie zainteresowani polityką zwrócii uwagę" na to wydarzenie. Według Jakuba Maciejewskiego polityk "pokazał, że nie miał woli politycznej, żeby ukrócić te gigantyczne karuzele VAT".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Pociej (PO): zapowiedź pana Horały nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek realiami

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 17:37
– Zapowiedź o Trybunale Stanu dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz to odpowiedź na pokrycie afery w Ministerstwie Sprawiedliwości – powiedział Aleksander Pociej, senator Platformy Obywatelskiej. – Ze strony pana Horały mamy do czynienia z czystą polityką, czystą kampanią wyborczą – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogumił Łoziński o projekcie raportu komisji ds. VAT: chodzi o kwestię odpowiedzialności politycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:57
– Mowa o Trybunale Stanu nie jest od rzeczy. Kto ma odpowiadać jak nie premier lub minister finansów? – powiedział o jednym z elementów ogłoszonego projektu raportu z prac komisji ds. VAT Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". – Przez rok działalności komisja nie znalazła nic, co można byłoby podczepić pod artykuł konstytucji dotyczący postawienia przed Trybunałem – dodał natomiast Tomasz Walczak z "Super Expressu".
rozwiń zwiń