X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stanisław Szwed: Polska liderem UE wśród krajów z najniższym bezrobociem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 09:10
- Polska należy do europejskich liderów z najniższą stopą bezrobocia - wskazywał w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. - Jesteśmy już na drugim miejscu, zaraz po Czechach - dodał.
Audio
  • Stanisław Szwed o bezrobociu, seniorach i koronawirusie (24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Stanisław Szwed, foto: PR24TB
Stanisław Szwed, foto: PR24/TB

1200_Morawiecki_TT.jpg
Premier: nasza gospodarka nie przestaje pozytywnie zaskakiwać zagranicznych analityków

Wczoraj Eurostat opublikował nowy raport dotyczący bezrobocia w Unii Europejskiej. Liderami wśród krajów z najniższym wskaźnikiem są Czechy, Polska i Holandia. Najgorsza sytuacja jest we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Grecji, w której bezrobocie wynosi już aż 16,5 proc.

- Jesteśmy wśród europejskich krajów o najniższej stopie bezrobocia. Stopa bezrobocia w styczniu w Polsce ukształtowała się na poziomie 2,9 proc. Jesteśmy na 2. miejscu po Czechach - podkreślał w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed.

maląg marlena PR1 1200x660.jpg
Waloryzacja emerytur stała się faktem. Marlena Maląg: podejmujemy decyzje służące Polakom

12 mld zł wsparcia dla seniorów

Minister odniósł się do waloryzacji emerytur oraz tzw. trzynastek. - Od 1 kwietnia wypłata trzynastek. Dotyczą one wszystkich, bez względu na wypracowany wiek emerytalny. Jest to świadczenie bez egzekucji, bez wliczania do dochodu - mówił.

- Trzynasta emerytura trafi do emerytów i rencistów już w kwietniu. Trafi do niemal 10 mln osób, to niemal 12 mld zł wsparcia dla seniorów. Będzie wypłacona w kwocie 1200 zł brutto - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że 2 marca rozpoczęła się waloryzacja. - Mamy waloryzację kwotowo-procentową. Najniższa zapewniona waloryzacja jest na poziomie 70 zł brutto - ta kwota dot. wszystkich, którzy mają nie więcej 1966 zł - wyjaśniał.

- Pozostali emeryci i renciści otrzymają waloryzację na poziomie 3,24 proc. - dodał.

Lukasz-Szumowski-pap-1200.jpg
Minister zdrowia: potwierdzono obecność koronawirusa w Polsce. "Pacjent czuje się dobrze"

"Musimy chronić obywateli przed koronawirusem"

Minister zwracał również uwagę na program "Senior Plus", który skierowany jest głównie do samorządów. - Umożliwia tworzenie zarówno dziennych domów seniora, jak i klubów seniora. W tej edycji otwieramy 191 nowych jednostek, w tym 160 klubów dziennego pobytu - tłumaczył.

Stanisław Szwed podkreślał, że w ramach rządowego zespołu kryzysowego, który powołał premier Mateusz Morawiecki, aktywnie działa również ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. - W ramach ustawy dotyczącej koronawirusa mamy dwa zapisy: dot. zdalnej pracy, umożliwiający zlecanie pracy z domu oraz dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8-ego roku życia - mówił.

- Ustawa ws. koronawirusa jest potrzebna. Mamy sytuację nadzwyczajną epidemiologiczną i musimy zrobić wszystko, aby uchronić naszych obywateli przed wirusem - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Stanisław Szwed (wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 04.03.2020

Godzina emisji: 07.35

kstar

Czytaj także

Marlena Maląg: emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę jeszcze przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 07:33
- Po to, by emeryci i renciści otrzymali trzynastą emeryturę, posłowie Zjednoczonej Prawicy odrzucą poprawkę przyjętą przez Senat. To świadczenie będzie wypłacane co roku w kwietniu. Pobierający emerytury lub renty otrzymają je jeszcze przed świętami - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: wiarygodność podstawą naszego działania

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 18:24
– Mamy wytyczone cele i zadania. Zależy nam na rozwoju gospodarki, ale fundamentem naszego działania jest rodzina i więź międzypokoleniowa – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saryusz-Wolski: opozycja bawi się sprawą koronawirusa jak dziecko zapałkami

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 21:16
- W sprawie koronawirusa nie ma żartów. A opozycja się tym bawi jak małe dziecko zapałkami. Mówienie o tym, że rząd chce coś zataić, to polityczne chuligaństwo. Przekroczono tu kolejne granice. A chodzi o zdrowie całej społeczności - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń