more_horiz

Antoni Macierewicz: raport ws. katastrofy smoleńskiej jest gotowy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 08:47
- Gdy przeżywamy pandemię, łatwiej jest nam zrozumieć, że zdarzają się rzeczy niewyobrażalne. 10 kwietnia 2010 roku poległa cała polska elita, ludzie bez których nie wyobrażaliśmy sobie życia politycznego i społecznego. Trudno też było sobie wyobrazić, że przyczyną tragedii nie był wypadek, ale to, co naprawdę miało miejsce, czyli eksplozja samolotu w powietrzu - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz. 
Audio
  • Antoni Macierewicz o katastrofie smoleńskiej (24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Gość Polskiego Radia 24 ujawnił, że raport ws. katastrofy smoleńskiej jest już gotowy. - Publikacja będzie musiała być przesunięta przynajmniej o kilka dni, ze względu na Wielki Tydzień oraz obostrzenia związane z koronawirusem. Raport jest jednak gotowy i wkrótce zostanie przedstawiony - powiedział Antoni Macierewicz, który przewodniczy pracom podkomisji smoleńskiej.

"Odpowiedzialność Donalda Tuska"

Jego zdaniem olbrzymią odpowiedzialność za dramat sprzed 10 lat ponosi Donald Tusk, m.in. za doprowadzenie do rozdzielenia wizyt. - Gdyby nie rozdzielenie wizyt, to do dramatu z pewnością by nie doszło. Później robił wszystko, by sfałszować wyniki badań. Był przewodniczącym specjalnego komitetu Rady Ministrów, który nadzorował badania komisji Millera. Jest odpowiedzialny za kłamstwa i fałsze, za wszystkie złe rzeczy, które ta komisja zrobiła, okłamując Polaków. Dziś jeszcze raz próbuje do tego nawiązać. Przykre jest, że ten człowiek się nie zmienił. Nie potrafi po 10 latach spojrzeć na swoją odpowiedzialność w sposób bardziej wyrównany, zgodny z prawdą - tłumaczył Antoni Macierewicz.


smoleńsk katastrofa smoleńska 1200 free
"Będą skromne, ale godne". Szef KPRM o planie obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Podkreślił, że były premier również szantażował tych, którzy badali dramat smoleński. - Mówił, że lepiej znać prawdę i nie mieć wojny, niż nie znać prawdy i mieć wojnę. W ten sposób wyjaśniał, dlaczego powołana przez niego komisja Millera ustępowała we wszystkim Rosjanom. Została powołana dopiero po pięciu dniach. Zginęła cała polska elita, a państwo zarządzane przez Donalda Tuska nie powołało komisji badającej dramat. Zrobił to dopiero wtedy, gdy Rosjanie zaczęli sprzątać wszystkie dowody. Donald Tusk jest odpowiedzialny za kłamstwo smoleńskie i przemysł pogardy, który został wtedy uruchomiony  - podkreślił wiceprezes PiS.

Dodał, że ówczesna wspólnota została rozbita przez ludzi Donalda Tuska. - Była nie tylko wyrazem hołdu dla tych, którzy zginęli, ale także początkiem odbudowy siły narodowej -  podsumował Antoni Macierewicz.

Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku, gdy  rządowy TU-154M rozbił się w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Na pokładzie maszyny znajdowało się 96 osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "24 Pytania-Rozmowa poranka"

Prowadzący: Dorota Kania 

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 07.04.2020

Godzina emisji: 07.36

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem