"Wolność, tożsamość, przemiany cywilizacyjne". Robert Kostro o myśli przewodniej MHP

Są trzy główne tematy, które nas interesują. Pierwszy temat, to jest wolność - rozumiana zarówno jako niepodległość, ale również jako przewijający się w polskiej historii wątek obywatelstwa. Drugi dla nas niezwykle ważny wątek, to wątek tożsamościowy. Trzeci element, to są przemiany cywilizacyjne - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski pytany o przewodnią myśl powstającej instytucji.

2020-11-11, 08:21

"Wolność, tożsamość, przemiany cywilizacyjne". Robert Kostro o myśli przewodniej MHP
Robert Kostro na tle wozu opancerzonego SKOT wprowadzanego do Muzeum Historii Polski. Foto: PAP/Albert Zawada

We wtorek Muzeum Historii Polski poinformowało o zainstalowaniu największych eksponatów, które należeć będą do wystawy stałej po otwarciu instytucji. Na terenie powstającego budynku umieszczono: tysiącletni dąb wydobyty z jeziora w pobliżu Pelplina na Pomorzu, lokomobila parowa, transporter opancerzony SKOT i szczątki rozbitego pomnika Dzierżyńskiego. O powstawaniu Muzeum Historii Polski mówił w audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" jego dyrektor Robert Kostro.

Gość PR24 wyjaśnił, że budowa muzeum na terenie Cytadeli trwa, chociaż z powodu pandemii - przyznał - są pewne opóźnienia. Jak podkreślił, główna konstrukcja budynku MHP już stoi, a w tym miesiącu będzie przykrywana dachem.

- Zanim przykryjemy ją dachem, już włożyliśmy te największe eksponaty, które byłoby trudno po zamknięciu budynku wprowadzić na wystawę stałą - mówił Robert Kostro dodając, że zakończenie prac jest planowane na jesień 2022 roku, a prace już teraz są bardzo zaawansowane.

Zobacz także:

Myśl przewodnia MHP

Powiązany Artykuł

pomnik Dzierzynski muzeum 1200 F.jpg
Rozbity pomnik Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski. "Ekspozycja zapowiada się bardzo ciekawie"

Robert Kostro opowiedział także o artefaktach, które zostały we wtorek umieszczone w obrębie Muzeum Historii Polski. Jak wyjaśnił, 1000-letni dąb ma odnosić się do początków polskiej państwowości, będzie znajdował się w przestrzeni "będącej rodzajem przedsionka przed wejściem do ekspozycji". Lokomobila parowa jest pewnym rodzajem maszyny rolniczej, "rodzajem silnika parowego", pochodzącym z 1906 roku. Będzie elementem ekspozycji dotyczącym rozwoju cywilizacyjnego, przemysłowego i rolniczego Polski. Wreszcie wóz opancerzony SKOT będzie centralnym punktem tej części wystawy, która mówi o stanie wojennym. Upadający pomnik Dzierżyńskiego będzie symbolizował także moment upadku PRL-u.

Gość PR24 został zapytany o myśl przewodnią MHP. - Są trzy główne tematy, które nas interesują. Pierwszy temat, to jest wolność - rozumiana zarówno jako niepodległość, ale również jako przewijający się w polskiej historii wątek obywatelstwa, uczestniczenia w sprawowaniu władzy, myśli republikańskiej (...). Drugi dla nas niezwykle ważny wątek, to wątek tożsamościowy (...), który będziemy pokazywali też w taki sposób, jak ta tożsamość się zmieniała (...). Trzeci element, to są przemiany cywilizacyjne - tutaj na przykład ta lokomobila jest jednym z takich obiektów, który będzie pokazywał te przemiany - mówił Robert Kostro.

Posłuchaj

Robert Kostro o Muzeum Historii Polski ("24 Pytania / Rozmowa Poranka" / PR24) 14:03
+
Dodaj do playlisty

Więcej w audycji.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 07.15

REKLAMA

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej