Rozbity pomnik Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski. "Ekspozycja zapowiada się bardzo ciekawie"

Fragmenty pomnika Dzierżyńskiego zilustrują upadek komunizmu w ekspozycji Muzeum Historii Polski. Operacja instalacji wielkogabarytowych pamiątek z naszej historii kończy pierwszy etap budowy gmachu Muzeum. Trafiły tam także wóz bojowy SKOT i tysiącletni dąb.

2020-11-10, 11:50

Rozbity pomnik Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski. "Ekspozycja zapowiada się bardzo ciekawie"
Nowe eksponaty w Muzeum Historii Polski - fragment pomnika Dzierżyńskiego oraz wóz opancerzony SKOT z czasów stanu wojennego.Foto: Cezary Piwowarski/PRSA

Rozbity pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, który posłuży jako ilustracja do zakończenia opowieści o upadku komunizmu w Polsce. Pomnik stał na warszawskim Placu Dzierżyńskiego, obecnie Palcu Bankowym i został zburzony 17 listopada 1989 roku.

Dyrektor Muzeum Robert Kostro powiedział, że wóz bojowy SKOT będzie kluczowym obiektem na części wystawy poświęconej stanowi wojennemu. Transporter będzie jednym z największych i najcięższych - waży około 10 ton - obiektów na ekspozycji. Ma przypominać o stanie wojennym. Do muzeum trafił dzięki Wojskowym Zakładom Motorowym w Poznaniu, które wyremontowały ten sprzęt.

Střední Kolový Obrněný Transportér

Rzecznik prasowy Muzeum Marek Stremecki przypomina, że SKOT-y były produkowane w Czechosłowacji i służyły polskiemu wojsku do głównie do celów transportowych. SKOT to skrót czeskiej nazwy pojazdu: Střední Kolový Obrněný Transportér - czyli Średni Kołowy Opancerzony Transporter. Czeskie zakłady wyprodukowały około 4500 takich pojazdów, z czego większość trafiła do Polski. SKOT-y rozwoziły żołnierzy wyznaczonych do pilnowania rogatek miast, między innymi w Warszawie i Krakowie. - Te pojazdy budziły ogromną grozę, bo przypominały starszym ludziom wojnę - mówił Marek Stremecki.


Wóz bojowy SKOT podczas inscenizacji pacyfikacji dawnej siedziby Zarządu Regionu Łódź NSZZ Solidarność przy ul. Piotrkowskiej 260 w 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wóz bojowy SKOT podczas inscenizacji pacyfikacji dawnej siedziby Zarządu Regionu Łódź NSZZ Solidarność przy ul. Piotrkowskiej 260 w 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Posłuchaj

Marek Stremecki - SKOT będzie wyjątkowym eksponatem w Muzeum (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

SKOT - mówi Marek Stremecki - będzie wyjątkowym eksponatem w Muzeum. Będzie stał w centrum galerii poświęconej stanowi wojennemu. W galerii umieszczony zostanie drugi taki transporter, który będzie rozdzielony na pół. Pozwoli to zwiedzającym wejść do środka pojazdu. Na podłodze galerii odciśnięte zostaną natomiast ślady pojazdu, co ma symbolizować ruch transportera.

Tysiącletni dąb i zburzony pomnik Dzierżyńskiego


Powiązany Artykuł

f1200.jpg
Święto Niepodległości w Programie 1 Polskiego Radia

- Ekspozycja zapowiada się bardzo ciekawie - zachęca Marek Stremecki. SKOT zostanie włożony do budynku Muzeum od góry za pomocą specjalnego dźwigu o nośności 350 ton.

Jeszcze dziś do gmachu Muzeum trafi także tysiącletni dąb wyłowiony z jeziora na Kociewiu, który będzie symbolizował 1000 lat trwania państwa Polskiego. Instalacja obiektów zakończy się po południu. Po instalacji wielkogabarytowych pamiątek na budynku Muzeum rozpocznie się montaż dachu.

Fragmenty pomnika Feliksa Dzierżyńskiego Fragment pomnika Feliksa Dzierżyńskiego

pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej