X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Leszek Miller: dziś Polska nie zostałaby przyjęta do UE

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 08:30
- W Unii Europejskiej niewiele się zmieniło. To Polska jest dziś inna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były premier Leszek Miller, który wprowadzał Polskę do UE. 
Audio
  • Leszek Miller gościem Adriana Klarenbacha (24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Leszek Miller
Leszek MillerFoto: PR24 / Adam Koniecki

Leszek Miller przypomniał, że potwierdzenie przystąpienia Polski do UE odbyło się w referendum. - 80 proc. uczestników powiedziało "tak" dla UE, frekwencja wyniosła 58 proc. To jedyne referendum w historii, gdy frekwencja przekroczyła 50 proc. To Polacy wybrali swoje miejsce w UE. Nadal 80 proc. Polaków popiera naszą obecność w Unii - powiedział gość Polskiego Radia 24.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
"To mechanizm niepraworządny, nielegalny". Lisicki o powiązaniu funduszy UE z tzw. praworządnością

Jego zdaniem, gdyby Polska dziś wstępowała do UE, to nie zostałaby przyjęta. - Nie z obecną opinią, zastrzeżeniami i interwencjami TSUE. Dziś UE może powiedzieć "nie taką Polskę przyjmowaliśmy". Przystępując do UE, zobowiązaliśmy się, że zaakceptujemy kryteria z Kopenhagi. One do dziś obowiązują, tylko zostały przeniesione do jednego z traktatów. Dzielą się na formalno-prawne, polityczne i ekonomiczne. Chodziło też m.in. o poszanowanie prawa, instytucje gwarantujące stabilną demokrację, szacunek dla mniejszości. Dziś Polska miałaby ogromne kłopoty, żeby wypełnić te kryteria - tłumaczył były premier. - W Unii Europejskiej niewiele się do dziś zmieniło. To Polska jest dziś inna - dodał.

Kompromis budżetowy

Wicepremier Jarosław Gowin na konferencji w Brukseli przekonywał, że możliwy jest kompromis ws. budżetu UE. Warunkiem w tej sprawie miałoby być dopracowanie wiążących deklaracji interpretacyjnych.

- Jarosław Gowin słusznie uważa, że potrzebna jest deklaracja interpretująca zatwierdzone przez Radę Europejską rozporządzenie bez potrzeby jego renegocjacji. W tym przypadku Gowin nie błądzi. Nie ma mowy o renegocjacji rozporządzenia, ta kwestia jest zamknięta. W najbliższych dniach dokument trafi do PE, który zatwierdzi go z entuzjazmem. Natomiast ws. deklaracji Gowin mówi o potrzebie renegocjacji przez Radę Europejską. Problem w tym, że RE nie posiada kompetencji legislacyjnych. To nie miałoby żadnej mocy prawnej i byłoby tylko aktem politycznym - podsumował Miller. 


Posłuchaj
13:14 PR24_AAC 2020_12_04-07-38-17.mp3 Leszek Miller gościem Adriana Klarenbacha (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania-Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Leszek Miller, europoseł i były premier
Data emisji: 4.12.2020
Godzina emisji: 07.35

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Stawką jest poszanowanie traktatów i suwerenność". Prof. Grosse o polskim wecie w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:00
- Następuje zmiana ustrojowa i instytucje europejskie coraz częściej wchodzą w kompetencje państw członkowskich, nie mając do tego prawa i łamiąc traktaty - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. 
rozwiń zwiń