more_horiz

Marcin Ociepa: Joe Biden może zaostrzyć politykę wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 08:00
- Kongresmeni, senatorowie czy kandydaci na prezydenta USA zawsze prześcigają się w realizowaniu zobowiązań wobec NATO i jej wschodniej flanki. Joe Biden jest postrzegany raczej jako ten, który politykę wobec Rosji może nawet zaostrzyć - wskazywał w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa (Porozumienie).
Marcin Ociepa
Marcin OciepaFoto: PR24

Demokrata Joe Biden został w środę przed Kapitolem zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. 78-latek jest następcą Republikanina Donalda Trumpa. Jest drugim katolikiem i najstarszą osobą w historii, która obejmuje najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych.

Posłuchaj
12:23 _PR24_AAC 2021_01_21-07-15-53.mp3 Marcin Ociepa: Joe Biden może zaostrzyć politykę wobec Rosji (24 Pytania/Rozmowa Poranka)

Swoją kadencję nowy prezydent rozpoczął od anulowania kilku decyzji swojego poprzednika. Czy nowa administracja zmieni także kierunek relacji między Stanami Zjednoczonymi a Polską?

biden 1200 forum.jpg
"Zjednoczeni możemy zrobić wielkie, ważne rzeczy". Joe Biden zaprzysiężony na prezydenta USA

Co z obecnością amerykańskich żołnierzy w Polsce i Europie?

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa uspokajał na antenie Polskiego Radia 24, że amerykańscy politycy od lat mają jedno wspólne stanowisko ws. Polski, NATO czy jej wschodniej flanki.

- Nie ma żadnych głosów z Waszyngtonu, które podważałyby zasadność umiejscowienia Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił USA w Polsce czy zwiększania obecności amerykańskich żołnierzy w Europie - mówił.

Czytaj także: 

- Pojawia się za to krytyka wycofania żołnierzy z Niemiec - dodał minister.

forum-0524715820-1200.jpg
"Nie mogę się doczekać naszej bliskiej współpracy". Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi

"Rosyjskie wojsko zbliża się NATO"

Marcin Ociepa podkreślał, że Polska domaga się zwiększenia obecności wojsk NATO na wschodniej flance, bo obawia się agresywnej polityki Rosji, której świadkami jesteśmy od 2008 roku. - Powinno działać to odstraszająco na naszych potencjalnych agresorów - tłumaczył.

Gość Polskiego Radia 24 zwracał uwagę na to, że jesteśmy świadkami zacieśniania się relacji między Białorusią a Rosją. - A raczej odejścia od fikcyjnego wizerunku Białorusi jako w 100 proc. suwerennego państwa - powiedział.

- Na Białorusi od lat są bazy, wojsko i sprzęt z Rosji. Rosyjskie wojsko zbliża się do NATO - dodał polityk.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Marcin Ociepa (wiceminister obrony narodowej, Porozumienie)

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 7.15

ks

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem