X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nikt nie mówi o polexicie". Katarzyna Sójka o orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:06
- My, jako Polska, przystąpiliśmy do UE jako suwerenne państwo i takim chcemy pozostać. Nikt absolutnie nie mówi o polexicie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Sójka, poseł PiS.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: mishelo0/Shutterstock

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość prawa krajowego nad unijnym. Wyrok TK jest pokłosiem wniosku premiera Mateusza Morawieckiego z marca 2021 roku. Przypomnijmy, szef Rady Ministrów skierował wniosek do TK po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. W audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" do orzeczenia odniosła się Katarzyna Sójka.

forum tk 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

- Gdy orzeka polski Trybunał Konstytucyjny i wydaje jakąkolwiek decyzję, to z automatu jest ona traktowana jako zła. Warto przypomnieć, że nadrzędność porządku prawa krajowego nad unijnym to nie tylko sprawa Polska - powiedziała poseł PiS.

Gość PR24 przypomniała, że w maju 2020 roku niemiecki Trybunał Konstytucyjny również podważył decyzję TSUE. W tym roku to samo zrobiła francuska Rada Stanu. W UE takich państw jest więcej. Katarzyna Sójka jako przykłady wymieniła m.in. Hiszpanię, Włochy, Litwę, Czechy.

- Nie mówi się o wychodzeniu z Unii Europejskiej innych państw, natomiast polska opozycja przyjęła taką narrację, która jest już nudna - oznajmiła. - My, jako Polska, przystąpiliśmy do UE jako suwerenne państwo i takim chcemy pozostać. Nikt absolutnie nie mówi o polexicie - dodała.

Czytaj także:

Jak powiedziała poseł PiS w rozmowie z Adrianem Klarenbachem, "jesteśmy członkiem UE i chcemy nim pozostać, ale na zasadach takich, jak właśnie wczoraj wydano orzeczenie TK".

- Nie ma żadnych traktatów, praw, miejsca, które mówi o nadrzędności prawa unijnego nad prawem danego kraju. (...) W którym miejscu Traktatu unijnego znajduje się zasada pierwszeństwa prawa unijnego nad krajowym? Wolna interpretacja to jedno, a prawo napisane to druga rzecz - powiedziała Katarzyna Sójka.

Posłuchaj
14:11 PR24_mp3 2021_10_08-07-09-39.mp3 Katarzyna Sójka o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższość prawa polskiego nad prawem unijnym (24 pytania - rozmowa poranka/PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadziła: Adrian Klarenbach

Gość: Katarzyna Sójka (poseł PiS)

Data emisji: 09.10.2021

Godzina: 07.09

bf


Czytaj także

Marek Król: TK potwierdził suwerenność Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:52
- Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że Polska jest suwerennym krajem - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król (Sieci). Gościem audycji był również Adam Buła (Polska Press). Jego zdaniem wyrok TK to "fundamentalny krok" w stronę polexitu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Nowogórska o orzeczeniu TK: konstytucja jest prawem najwyższym i nadrzędnym

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:55
- Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej stanowi polskie prawo i zgodnie z nią powinny być ratyfikowane i podejmowane umowy międzynarodowe - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Nowogórska (Polskie Stronnictwo Ludowe).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najwyższym aktem prawnym jest konstytucja". Jarosław Kaczyński o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 19:12
Wicepremier Jarosław Kaczyński podkreślił, że w Polsce najwyższym aktem prawnym jest konstytucja. Odpowiadając w Białymstoku na pytanie o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym, wicepremier zastrzegł, że nie zna jeszcze jego uzasadnienia.
rozwiń zwiń