more_horiz

Prezes PiS: wojna z użyciem broni w tej chwili nie rysuje się na horyzoncie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:09
- Wojnę hybrydową już mamy, natomiast wojna sensu stricto, z użyciem broni, w tej chwili się na horyzoncie raczej nie rysuje. Używam tutaj słowa "raczej", z tego względu, że mamy do czynienia z przeciwnikiem nieprzewidywalnym - mówił w Polskim Radiu 24 wicepremier Jarosław Kaczyński. 
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: PR24

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. W ocenie m.in. Unii Europejskiej jest to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki. Jak informuje rząd, przy pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa od 2 do 4 tys. osób.

Czytaj także:
1200_granica_TT.jpg
Białoruś szykuje kolejny szturm na polską granicę. "Nakłaniają migrantów, by przecinali ogrodzenie"

W związku z rosnącym kryzysem migracyjnym i incydentami, do jakich dochodzi z udziałem białoruskich służb, Jarosław Kaczyński był pytany o to, "czy będzie wojna". - Wojnę hybrydową już mamy, natomiast wojna sensu stricto, z użyciem broni, w tej chwili się na horyzoncie raczej nie rysuje. Używam tutaj słowa "raczej", z tego względu, że mamy do czynienia z przeciwnikiem nieprzewidywalnym - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. Wicepremier wskazał, że ma na myśli Aleksandra Łukaszenkę. 

Czytaj także:

- Nie wydaje mi się, żeby był [Aleksander Łukaszenka - red.] w stanie się odważyć na coś znacznie więcej niż to, co jest dotychczas - uspokajał polityk i podkreślił, że "wierzy w to, że wojny jednak nie będzie". - Sądzę, że państwo, którzy nas słuchają, powinni też w to wierzyć - dodał. 

Walka z dezinformacją

Prezes PiS odniósł się również do pytań o dopuszczenie mediów na granicę polsko-białoruską. Zapowiedział, że będą takie możliwości, ale będą to raczej "możliwości incydentalne niż trwała praktyka". Omawiając tę kwestię, lider Zjednoczonej Prawicy zwrócił uwagę na podawanie przez niektóre media fake newsów. 

- Cała ta opowieść jest sączona, niestety, nie tylko przez propagandę białoruską i rosyjską, ale też przez bardzo wiele organów medialnych, które funkcjonują na Zachodzie, i w Polsce - mówił. W jego opinii tego typu materiały sprawiają, że "powstaje obraz, który jest dokładną odwrotnością tego, co jest naprawdę". - Z tym trzeba walczyć szybko i zdecydowanie - podkreślił polityk.

Czytaj także:

Czytaj także:
wasik maciej1200.jpg
"Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku". Wiceszef MSWiA podał szczegóły dot. zapory na granicy

Problemy z zewnątrz 

Na pytanie o to, czy "Polska jest osaczana z wielu stron", gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że "nie jest to w gruncie rzeczy określenie, które oddaje rzeczywistość". - Mamy oczywiście pewne kłopoty. One są różne, na niektóre nie mamy żadnego wpływu, bo się pojawiają w skali międzynarodowej. Wynikają też z sytuacji, na którą przedtem nie mieliśmy wpływu, jak chociażby ten konflikt z Łukaszenką. Inne są nieco, powiedzmy, bardziej skomplikowanej natury, ale generalnie rzecz biorąc, przychodzą z zewnątrz - ocenił lider Zjednoczonej Prawicy. 

Jego zdaniem sprawy te nie są jednak "wynikiem jakichś starć społecznych w Polsce". - Są wynikiem zewnętrznych zjawisk, jakichś planów wobec naszego kraju - wyjaśnił. - Na szczęście jesteśmy dużo silniejsi, niż byliśmy jeszcze nie tak dawno temu - powiedział i zaznaczył, że "wyjdziemy z tego i damy sobie radę". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu 24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości

Data emisji: 16.11.2021

Godz. emisji: 7.06

jbt

Zobacz także

Zobacz także