more_horiz

Rosja szykuje inwazję na Ukrainę? Przydacz: jeśli zaatakuje, poniesie koszty, reakcja jest konieczna

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 08:17
- W oparciu o wartości europejskie, o których tak dużo mówią nasi zachodni partnerzy, w oparciu o idee UE, nie dopuszczam do myśli sytuacji, że mielibyśmy przejść obojętnie wobec faktu, że Rosja narusza suwerenność Ukrainy. Mamy do obrony wartość podstawową, czyli suwerenność i integralność terytorialną niepodległego państwa ukraińskiego - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Sytuacja Ukrainy, na której granicach Rosja gromadzi wielkie ilości wojska, była w poniedziałek jednym z tematów obrad ministrów spraw zagranicznych 27 krajów UE w Brukseli. 

rau na spotkaniu pap 1200 .jpg
Nowe sankcje wobec Rosji? Szef MSZ potwierdził informacje Polskiego Radia

Wiceszef polskiej dyplomacji potwierdził, że jeśli Władimir Putin zaatakuje Ukrainę, to poniesie tego koszty. - Polskiej dyplomacji zależy na tym, aby już dziś określić wysokość tych kosztów. Chodzi o to, aby zniechęcić prezydenta Rosji, by zmienił swoją agresywną politykę. Jeśli już dziś jako UE pokażemy, jak silna będzie reakcja, na jakie wsparcie będzie mogła liczyć Ukraina, to w ten sposób możemy powstrzymać Putina. Zajmował się tym minister Zbigniew Rau podczas obrad ministrów spraw zagranicznych 27 krajów UE, utrzymując europejską jedność i wypracowując potencjalną reakcję - powiedział Marcin Przydacz. 

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że ewentualne sankcje wobec Rosji zależą od woli i decyzji poszczególnych państw UE, w tym Niemiec. - W oparciu o wartości europejskie, o których tak dużo mówią nasi zachodni partnerzy, w oparciu o idee UE nie dopuszczam do myśli sytuacji, że mielibyśmy przejść obojętnie wobec faktu, że Rosja narusza suwerenność Ukrainy. To byłoby trochę w stylu polityki XIX wieku. Mamy do obrony wartość podstawową, czyli suwerenność i integralność terytorialną niepodległego państwa ukraińskiego. Reakcja jest konieczna. Nie powinna być przy tym spóźniona, ale wczesna. Tak, aby zapobiec agresywnym krokom. Pobudzeniu myślenia w tej sprawie służyła dyplomatyczna ofensywa premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy w ostatnich tygodniach - tłumaczył Przydacz.

Dotychczasowe restrykcje UE nałożone na Rosję w 2014 roku za wojnę w Donbasie i przedłużane co pół roku przez kraje UE nie dotyczą rynku gazu. - Niestety Niemcy kontynuują swoją politykę wobec gazociągu Nord Stream 2, który jest szkodliwy dla całej Europy. Dalsze uzależniania Europy od rosyjskiego gazu będzie prowadziło do uzależniania od rosyjskich decyzji politycznych - podsumował wiceszef MSZ. 

Posłuchaj
16:02 PR24 2021_12_14-07-06-47.mp3 Wiceszef MSZ Marcin Przydacz gościem Doroty Kani (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała w ubiegłym tygodniu, że wśród rozważanych propozycji jest uderzenie w posiadaczy papierów wartościowych i w prywatny sektor bankowy, a także usunięcie Rosji z międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Ta ostatnia propozycja jest określana jako opcja atomowa.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Marcin Przydacz (wiceszef MSZ)

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 7.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem