"Polska uczestniczy w negocjacjach". Wojciech Skurkiewicz o sytuacji na wschodniej flance NATO
- Sytuacja jest napięta i bardzo dynamiczna, ale jestem przekonany, że wszystko będzie miało dobry efekt końcowy. Dziś w Polsce jest Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, który odbędzie bardzo ważne rozmowy z Andrzejem Dudą i Mariuszem Błaszczakiem, więc koniec tygodnia jest emocjonujący - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
2022-02-18, 08:13
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przyleciał do Polski 17 stycznia. Odbędzie on dwie ważne rozmowy: z prezydentem Andrzejem Dudą i z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Po rozmowach w Warszawie Austin poleci do bazy lotnictwa transportowego w Powidzu, gdzie spotka się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami.
Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że sytuacja przy wschodniej granicy jest "napięta i bardzo dynamiczna". - Jednak jestem przekonany, że wszystko będzie miało dobry efekt końcowy. Dziś w Polsce jest Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, który odbędzie bardzo ważne rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, więc koniec tygodnia jest emocjonujący, ale też i bardzo ważny dla bezpieczeństwa naszego kraju i wschodniej części Europy - powiedział.
"Polska orędownikiem sprawy ukraińskiej"
Wiceminister obrony narodowej zaznaczył, że Polska "uczestniczy w negocjacjach". - Wszystko, co się dzieje wokół wschodniej flanki NATO, odbywa się z naszym bezpośrednim udziałem i zaangażowaniem. Polska jest głównym orędownikiem Ukrainy w Europie i na świecie - mówił gość Polskiego Radia 24.
- Putin szantażuje Europę, stoi u bram Ukrainy - z trzech stron [...]. Nie możemy na to pozwolić, Ukraina musi mieć prawo do samostanowienia, Ukraina musi mieć prawo do decydowania o tym, w jakich paktach chce uczestniczyć, w jakich formatach chce prowadzić swoją politykę gospodarczą - ocenił wiceminister.
REKLAMA
- Skąd zaatakuje Rosja? Wlk. Brytania publikuje mapę możliwych kierunków inwazji
- Skutki ew. rosyjskiej inwazji. Arabia Saudyjska i USA chcą chronić rynek
Ponadto Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3, o czym poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zdaniem Wojciecha Skurkiewicza "decyzja o zakupie czołgów Abrams jest bardzo dobra".
"Lada moment zostanie podpisana umowa"
- Jestem przekonany, że lada moment zostanie podpisana umowa. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsze czołgi miały trafić do Polski w 2022 roku, więc mam nadzieję, że w tym roku sprzęt trafi na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej, która operuje na wschód od Wisły, a także zabezpiecza wschodnią część kraju na przekór politykom wyprowadzającym wojsko ze wschodu - wskazał wiceminister obrony narodowej.
Trzecia generacja Abramsów M1A2 SEPv3 weszła na wyposażenie w latach 2019-2020. Posiada ona system pozwalający na współpracę z wyrzutniami Himars i samolotami F-35. Czołgi tego typu mogą też wykorzystywać programowalną amunicję. Wraz z czołgami Polska otrzyma także pakiet logistyczny i szkoleniowy, a także symulatory.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 18.02.2022
Godzina emisji: 7.06
IAR/nt
REKLAMA