more_horiz

Ilu uchodźców z Ukrainy otrzymało już numery PESEL? Wiceminister cyfryzacji podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 07:49
- W poniedziałek pod koniec dnia otrzymaliśmy informację, że numer PESEL otrzymało blisko 200 tys. osób. Jeżeli to tempo się utrzyma - jednak zakładam, że będzie rosło - to dziś pod koniec dnia powinniśmy mieć około ćwierć miliona osób - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Janusz Cieszyński, wiceminister cyfryzacji, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. 

16 marca urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę w związku z agresją rosyjską, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji, a także ułatwi podjęcie pracy. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć profil zaufany. O nadanie PESEL-u uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. 

Dziś gościem Polskiego Radia 24 był Janusz Cieszyński, wiceminister cyfryzacji, który w audycji "24 pytania - Rozmowa poranka" mówił między innymi o liczbie zarejestrowanych uchodźców.

Numer PESEL

- Wczoraj pod koniec dnia otrzymaliśmy informację, że numer PESEL otrzymało blisko 200 tys. osób. Jeżeli to tempo się utrzyma - jednak zakładam, że będzie rosło - to dziś pod koniec dnia powinniśmy mieć około ćwierć miliona osób - powiedział Janusz Cieszyński. 

Dodał, że kolejki do punktów są duże. - Od początku liczyliśmy się z tym, że to zainteresowanie będzie spore. Mieliśmy na uwadze fakt, ile osób przyjechało do Polski. Dlatego w tym tygodniu rozpoczęła się dystrybucja dodatkowego sprzętu, tak aby samorządy mogły uruchamiać dodatkowe punkty - poinformował wiceminister cyfryzacji.

"Ordynarne kłamstwo"

Podkreślił również, że ten, kto mówi, iż polski rząd nadaje numery PESEL, aby pozyskać nowych wyborców, "ordynarnie kłamie i chce zbijać kapitał polityczny na tym, że dzieli Polaków i chce, aby ten piękny odruch solidarności, który widzieliśmy po rosyjskiej inwazji, wygasić".

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
12:28 PR24_AAC 2022_03_22-07-07-38.mp3 Janusz Cieszyński: numer PESEL otrzymało blisko 200 tys. osób (24 pytania - Rozmowa poranka/Polskie Radio 24)

Czytaj więcej: 

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Janusz Cieszyński, wiceminister cyfryzacji, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 7.06

nj

Zobacz także

Zobacz także