more_horiz

"Oprócz tego, że są ogłaszane, powinny być jeszcze skuteczne". Semeniuk o kolejnym pakiecie sankcji

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 08:10
- Możemy różnego rodzaju banki komercyjne rosyjskie ograniczać, zamykać, wyłączać z systemu SWIFT, a efekty tych sankcji gospodarczych będziemy pewnie obserwowali dopiero w jakiejś długoterminowej perspektywie - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.

W ramach szóstego pakietu sankcji wobec Rosji Komisja Europejska proponuje wprowadzić embargo na rosyjską ropę i produkty naftowe. Zakaz ma zacząć obowiązywać do końca roku. O rok dłużej z rosyjskiej ropy mają móc korzystać najbardziej uzależnione od niej kraje.

Na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk podkreślała, że teraz dla Unii Europejskiej niezbędny jest jednolity program surowcowy. - Nasz resort od początku trwania wojny mówił o przygotowaniu i konkretnych założeniach takiego jednolitego programu surowcowego z prostej przyczyny - wskazała.

"Codzienne funkcjonowanie firm"

- On rzutuje na codzienne funkcjonowanie firm, szczególnie tych małych i średnich, bo duże firmy bardzo często sobie o wiele lepiej radzą, średnie i małe są obciążone kosztami stałymi związanymi chociażby z tymi świadczeniami podstawowymi - powiedziała. - Stąd koszty związane funkcjonowaniem tych firm są coraz wyższe i prośby z ich strony do nas, aby UE nad takim programem się pochyliła - dodała.

Odnosząc się do szóstego pakietu sankcji zaproponowanego przez UE, wskazała, że "cały czas ma wątpliwości". - Z jednej strony mamy szóstą edycję pakietu sankcyjnego, jednak ja bym chciała żeby oprócz tego, że pakiety są ogłaszane, to żeby były one jeszcze skuteczne - podkreśliła.

"Długoterminowa perspektywa"

- Rubel jest coraz mocniejszy, to pokazuje, że możemy różnego rodzaju banki komercyjne  rosyjskie ograniczać, zamykać, wyłączać z systemu SWIFT, a efekty tych sankcji gospodarczych będziemy pewnie obserwowali dopiero w jakiejś długoterminowej perspektywie - wyjaśniła. 

Podkreśliła także, że "martwiące jest to, że tu i teraz, dziś, Rosja funkcjonuje normalnie, a to my mamy problem". - To my musimy się uniezależnić od surowców, to my musimy stworzyć jednolity program, to my musimy zacząć kupować te surowce w innym kraju niż w Rosji - powiedziała i dodała, że "to też wymaga różnego rodzaju połączeń i systemowego rozwiązania". - Efekty tej wojny będą po prostu rzutowały na przeciętnego Europejczyka - wskazała.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:43 Semeniuk.mp3 Olga Semeniuk: sankcje powinny być przede wszystkim skuteczne (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii

Data emisji: 5.05.2022

Godzina: 7.06


jb

Zobacz także

Zobacz także