more_horiz

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Zgorzelski: pojednanie z Ukrainą będzie łatwiejsze niż kiedyś z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 08:15
- Rodziny wołyńskie mają wielki ból w sercu, że ich wrażliwość i ich pamięć składa się na ołtarzu dobrosąsiedzkich relacji - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Zgorzelski (PSL, wicemarszałek Sejmu).  

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP - 11 lipca 1943 roku UPA zaatakowała blisko 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tysięcy Polaków.

O znaczeniu i potrzebie budowania relacji sąsiedzkich w oparciu o prawdę historyczną mówił Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, który zaznaczył, że "wielu ludowców podchodzi do tego tematu w sposób ideowy", ponieważ zdecydowana większość ofiar to byli chłopi, którzy na Wołyniu prowadzili swoje gospodarstwa.

Świadomy swej przeszłości naród musi programować perspektywę sąsiedzkich stosunków z Ukrainą w dłuższym czasie niż jedna kadencja - zaznaczył polityk PSL. 

"Wybaczamy i prosimy o wybaczenie" 

Wicemarszałek Sejmu przypomniał, że nie po raz pierwszy w historii przed Polską stoi wzywanie, by stosunki z państwami sąsiedzkimi budować na zgodzie. 

- Skoro z Niemcami udało się ułożyć dobre stosunki sąsiedzkie w myśl hasła polskich biskupów "wybaczamy i prosimy o wybaczenie", to z pewnością z Ukraińcami będzie to dużo prostsze i łatwiejsze - ocenił gość audycji. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:36 PR24_mp3 2022_07_11-07-35-50.mp3 Piotr Zgorzelski o rocznicy "krwawej niedzieli" ("24 pytania-Rozmowa poranka") 

***

Audycja24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadził: Mirosław Skowron 

Gość: Piotr Zgorzelski (PSL, wicemarszałek Sejmu)

Data emisji: 11.07.2022

Godzina emisji: 07.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także