Ustawa o SN. Paweł Szrot: KE wykorzystała drobne poprawki do podważenia kompromisu
- Ustawa o Sądzie Najwyższym nie była uzgadniania z Komisją Europejską, jej zapisy zostały jedynie zaprezentowane i ocenione pozytywnie - mówił w Polskim Radiu 24 szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Paweł Szrot.
2023-03-16, 08:14
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to kluczowy kamień milowy KPO. Ich wypełnienie jest konieczne, aby Polska mogła otrzymać środki unijne na Krajowy Plan Odbudowy. Projekt ustawy został przygotowany przez posłów PiS w grudniu. Pod koniec stycznia uchwalił go parlament. 10 lutego prezydent Andrzej Duda przekazał, że zdecydował się skierować nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że prezydent miał wątpliwości co do zgodności z Konstytucją określonych przepisów. - Miał obowiązek zgłosić je do Trybunału Konstytucyjnego. Tylko prezydent może zgłosić taki wniosek, tylko TK może to rozpatrzyć. Andrzej Duda jest doktorem nauk prawnych i poważnie analizował sprawę - powiedział Andrzej Szrot.
- Prezydent mówił o tym, że drobne poprawki do ustawy o SN mogą być wykorzystane przez Komisję Europejską jako pretekst do podważenia wcześniejszego kompromisu. Koniec końców tak się stało. Ustawa nie była uzgadniania z KE, jej zapisy zostały jedynie zaprezentowane i ocenione pozytywnie - tłumaczył szef Gabinetu Prezydenta RP.
Minister Szrot dodał, że obecnie TK jest gospodarzem ustawy o SN. - Prezydent oczekuje i ma nadzieję, że TK niezwłocznie zajmie się najważniejszym wnioskiem, który ma do rozpatrzenia - podsumował gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Posłuchaj
Swoją decyzję o skierowaniu ustawy o SN do TK prezydent uzasadnił tym, że uchwalone przepisy "dotykają fundamentalnych spraw ustrojowych, w tym stabilności władzy sądowniczej i wydawanych przez nią przez szereg lat wyroków, a więc spraw bardzo ważnych dla obywateli". Dlatego, jak stwierdził, Trybunał Konstytucyjny powinien jednoznacznie rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości "jako jedyny uprawniony do tego podmiot".
Ustawa przewiduje m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Zakłada także zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Nie wiadomo jednak, kiedy Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Paweł Szrot (szef Gabinetu Prezydenta RP)
Data emisji: 16.03.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 7.06
PR24/jt
REKLAMA