"Decyzja UE polityczna, nie merytoryczna". Minister Telus o zakazie importu zboża z Ukrainy

- Nie wiem, dlaczego Komisja Europejska zrobiła to tylko do 15 września. Rodzi się pytanie, czy nie chodzi tu o wybory - to ostatni miesiąc kampanii wyborczej. Nie widzę żadnego merytorycznego argumentu, aby embargo było do 15 września, tym bardziej, że gdy rozmawialiśmy z KE, było przekonanie, że będzie to do końca roku - mówił i w Polskim Radiu 24 Robert Telus, minister rolnictwa.

2023-07-18, 08:20

"Decyzja UE polityczna, nie merytoryczna". Minister Telus o zakazie importu zboża z Ukrainy
Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji w liście napisanym do Ursuli von der Leyen domagali się interwencji w sprawie napływu ukraińskiego zboża do UE. Foto: Shutterstock/Fotokostic

Zakaz importu zbóż z Ukrainy został wprowadzony przez Komisję Europejską 2 maja. Zastąpił jednostronne decyzje w sprawie embarga wprowadzone przez państwa graniczące z Kijowem. Objął cztery rodzaje zbóż: pszenice, kukurydzę, rzepak i słonecznika. Nie mogą być one importowane z Ukrainy do Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier. Zakaz obowiązuje do 15 września, choć pierwotne ustalenia przewidywały, że embargo będzie obowiązywać do końca roku.

Na pewno nie zostawimy polskich rolników

Robert Telus podkreślał, że państwa, których dotyczy problem embarga, podejmą rozmowy z instytucjami UE. - Mam nadzieję, że embargo się nie skończy, że uda nam się wywalczyć z naszą koalicyjną piątką państw UE jego przedłużenie, ministrowie rolnictwa przyjeżdżają do Polski, tu się spotkamy i wypracowywać stanowisko. Mamy już pewne doświadczenia w tej kwestii, na pewno nie zostawimy polskich rolników, to jest dla nas najważniejsze. Wojna na Ukrainie jest bardzo ważna, musimy ją wygrać, to jest ważne, ale nie możemy tego robić tylko kosztem polskiego rolnika - zaznaczył.

"O sprawach rolników powinniśmy mówić razem"

Jak dodał minister, kwestia embarga może mieć podłoże polityczne. - Jestem przekonany, że KE będzie robiła wszystko, aby wpłynąć na wybory w Polsce. Przewodnicząca Ursula von der Leyen kiedyś powiedziała jasno, że życzy sobie, aby premier w Polsce był Donald Tusk, wpisała się tym w kampanie wyborczą w Polsce. Myślę, że sprawa zboża jest polityczna, a nie merytoryczna. Ubolewam ba tym, że sprawy partyjne są ważniejsze niż interes polskiego rolnika. W tych sprawach powinniśmy mówić razem, szczególnie w Unii Europejskiej […] wznieść się ponad partyjne poglądy czy sprawy wyborcze - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj

Robert Telus o unijnym embargu na ukraińskie zboże (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 19:29
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

W środę w Warszawie spotkają się ministrowie rolnictwa państw sąsiadujących z Ukrainą. Jozef Bíreš poinformował o przygotowywanym oświadczeniu, w którym ministrowie wezwą Komisję Europejską, aby ta brała pod uwagę specyficzną sytuację państw przyfrontowych w decyzjach dotyczących ukraińskich produktów rolnych. Szefowie resortów rolnictwa Czech i Słowacji chcą też, żeby ukraińskie zboże było głównym tematem przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Unii Europejskiej w Brukseli.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Rozmawiał: Michał Fabisiak

REKLAMA

Gość: Robert Telus

Data emisji: 01.07.2023 r.

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej