Wojciech Konieczny o propozycji referendum ws. prawa aborcyjnego: to unik
2024-04-15, 08:35
- To kobiety powinny decydować o aborcji, ostateczna decyzja należy do kobiety. To jej ciało, jej wybór, jej sytuacja życiowa, to trzeba uszanować - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia.
Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu czterech projektów ustaw dotyczących aborcji - dwóch Lewicy i po jednym KO i Trzeciej Drogi. W związku z tym projekty trafiły do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej.
Wojciech Konieczny ocenił, że depenalizacja aborcji powinna być rozpatrywana niezależnie od złożonych w Sejmie projektów ustaw, co zapobiegłoby temu, że lekarze czuliby zagrożenie podczas wykonywania swoich obowiązków. - Karanie za to, co się dzieje w szpitalu, w kontaktach między pacjentką a lekarzem, jest niewłaściwe. Prezydent byłby skłonny, jak sądzę, podpisać taką ustawę, gdyby wyszła ona z parlamentu. Apelowałbym, żeby komisja pracowała wielotorowo, by tę ustawę procedowała osobno i szybko. Pozostałe trzy projekty dotyczą podobnych problemów, projekt Lewicy i PO można połączyć w jeden, tam różnice nie są duże - stwierdził.
Wiceminister ocenił projekt Trzeciej Drogi jako dyskusyjny ze względu na niewiążącą moc referendum w Polsce. - Pytanie, czy w ew. referendum dot. prawa aborcyjnego powinni się wypowiadać wszyscy i decydować za kobiety. Mnie idea referendum się nie podoba. Najpierw trzeba by zmienić ustawę o referendum, tak by było decydujące. Dziś to trochę unik - ocenił.
Projekty Koalicji Obywatelskiej i Lewicy przewidują liberalizację prawa aborcyjnego. Przerywanie ciąży ma być według nich dozwolone do 12 tygodnia bez podawania przyczyn. Ponadto drugi z projektów Lewicy zdejmuje odpowiedzialność karną za aborcję i pomoc w niej. Projekt Trzeciej Drogi zakłada powrót do kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Przewiduje, że aborcja będzie możliwa w sytuacji nieodwracalnych wad płodu. Trzecia Droga chce też referendum w sprawie aborcji.
REKLAMA
Posłuchaj
Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
REKLAMA
Gość: Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia
Data emisji: 15.04.2024
Godzina emisji: 07.35
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
REKLAMA