Obrona cywilna. Wiceszef MSWiA zapowiada pieniądze na schrony

2025-01-21, 08:25

- Od lat 70. XX wieku zaniechano w Polsce budowy schronów. Uznano, że jesteśmy bezpieczni. Do tego czasu budynki mieszkalne w Polsce były stawiane wraz ze schronami. Dziś wiele z tych obiektów jest zamkniętych, niektóre są zasypane lub wymagają remontu. Analiza stanu rzeczy potrwa kilka miesięcy - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA Wiesław Szczepąński. 

1 stycznia weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Regulacja umożliwia powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. 

Posłuchaj

Wiesław Szczepański gościem Rocha Kowalskiego (24 pytania - Rozmowa poranka) 14:03
+
Dodaj do playlisty

- Jesteśmy na etapie przygotowania rozporządzeń. Pierwsze trafiło już do Rady Ministrów. Kolejnych 18 jest na etapie wewnętrznych uzgodnień. Od marca chcemy rozpocząć wdrażanie ustawy w życie.  Czekamy jeszcze na informacje z Ministerstwa Finansów, aby 0,15 proc. PKB, czyli ponad 5 mld złotych, trafiło na realizację programu. Chodzi głównie o zadania inwestycyjne, ale też rzeczowe, które będą poprawiały sytuację Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Schrony

Ustawa określa m.in. zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej; zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach; zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony, zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej. - Mowa jest o budowie schronów, systemów bezpiecznej łączności, zwiększeniu mobilności Państwowej Straży Pożarnej. Myślimy o budowie Instytutu Medycznego. Od lat 70. XX wieku zaniechano w Polsce budowy schronów. Uznano, że jesteśmy bezpieczni. Do tego czasu budynki mieszkalne w Polsce były stawiane wraz ze schronami. Dziś wiele z tych obiektów jest zamkniętych, niektóre są zasypane lub wymagają remontu. Analiza stanu rzeczy potrwa kilka miesięcy - tłumaczył Szczepański. 

Kampania edukacyjna 

Będzie też prowadzona działalność edukacyjna w kwestii bezpieczeństwa. - Wzorujemy się na rozwiązaniach ze Skandynawii. Chcemy przygotować poradniki dla szkół i osób starszych. Będzie też promocja medialna. Ruszymy z akcją, gdy zostanie zatwierdzone, na co możemy wydawać pieniądze. Po decyzji ministra Andrzeja Domańskiego i zatwierdzeniu przez Radę Ministrów - wyjaśnił wiceszef MSWiA.     

REKLAMA

W ramach rozpowszechniania wiedzy związanej z ochroną ludności i obroną cywilną powstała strona internetowa. Można tam znaleźć materiały edukacyjno-informacyjne skierowane do różnych grup wiekowych i zawodowych.          

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Wiesław Szczepański 
Data emisji: 21.01.25
Godzina: 7.33

Źródło: PR24/jt/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej