more_horiz

"PO myśli wyłącznie o tym, jak obalić rząd PiS". Fogiel o głosowaniu nad Funduszem Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 08:05
- Jedna z partii nie jest w stanie rozmawiać, wyjść poza paradygmat anty-PiS. Myśli wyłącznie o tym, jak obalić rząd. Dlaczego Polacy i inni Europejczycy mają z tego powodu dostawać po uszach? - mówił w Polskim Radiu 24 wicerzecznik prasowy PiS Radosław Fogiel.

4 maja Sejm na dodatkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Decyzja o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE dotyczy Funduszu Odbudowy gospodarek państw unijnych po pandemii.

leyen 1200 shutterstock.jpg
Ursula von der Leyen: otrzymaliśmy z Polski Krajowy Plan Odbudowy

Gość Polskiego Radia 24 wyraził nadzieję,  że umowa z Lewicą ws. poparcia dla ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest obowiązująca. - Lewica zobowiązała się poprzeć ustawę. Wygląda na to, że w Sejmie jest wymagana większość. Tego typu ustawy były już ratyfikowane w Sejmie kilkukrotnie, zawsze przytłaczającą większością. Nie będą zaskoczony, jeśli w ostatniej chwili Platforma Obywatelska dokona wolty i nie zagłosuje przeciwko budżetowi nie tylko dla Polski, ale dla całej UE  - powiedział Radosław Fogiel.

Koalicja Obywatelska będzie zgłaszała wniosek o odłożenie głosowania o dwa tygodnie i przeprowadzenie go większością kwalifikowaną dwóch trzecich głosów. - To pokazuje, jak opozycja spod znaku KO żongluje konstytucją i jej zapisami w zależności od potrzeby. Istnieje wiele ekspertyz w tej sprawie. Jeżeli ktoś potrzebuję dowodu, bez zagłębiania się w kwestie prawne, to do tej pory ustawa o zasobach własnych była przyjmowana w Sejmie zwykłą większością głosów. Mamy desperacką próbę PO zdążenie na pociąg, który już odjechał. Postępowanie nastrojów antyunijnych przebiega w PO zastraszająco szybko - zauważył wicerzecznik prasowy PiS.

Posłuchaj
13:09 PR24_mp3 2021_05_04-07-10-21.mp3 Radosław Fogiel o głosowaniu nad Funduszem Odbudowy (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 

Wyjaśnił przy okazji, że nadal będą trwały dyskusje nad Krajowym Planem Odbudowy. - Rusza zespół powołany przez komisję wspólną rządu i samorządu. Kłamstwem polityków PO i niestety niektórych dziennikarzy jest mówienie, że dzisiejsze głosowanie zostawia samorządy samym sobie. Dziś nie głosujemy nad KPO, ale nad uruchomieniem wszelkich zasobów budżetowych UE, w tym również Funduszu Odbudowy. O KPO będziemy jeszcze rozmawiać, choć jesteśmy już po konsultacjach. Niestety jedna z partii nie jest w stanie rozmawiać, wyjść poza paradygmat anty-PiS. Myśli wyłącznie o tym, jak obalić rząd PiS. Dlaczego Polacy i inni Europejczycy mają z tego powodu dostawać po uszach? - podsumował Fogiel. 

Fundusz Odbudowy

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 7.06

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także