more_horiz

Michał Wójcik: pieniądze z Funduszu Odbudowy Polsce się należą

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 09:25
- Przestrzegaliśmy jako Solidarna Polska przed bezprawnym rozporządzeniem łączącym praworządność z przyznawaniem środków UE. Nie ma do tego podstaw, nie może nią być żadne rozporządzenie - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (KPRM).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów unijnych budzi zaniepokojenie i zawiera wiele fałszywych twierdzeń - wynika z oświadczenia 26 sędziów TK w stanie spoczynku. Ich zdaniem wyrok ten nie mieści się w kompetencjach Trybunału i jest niezgodny z konstytucją.

8b181a9a-3740-4a64-9416-5f33b6770d5b.jpg
Czerwińska: mówienie o polexicie to tylko strategia Tuska. Sam przywódca Platformy w to nie wierzy

Michał Wójcik komentował oświadczenie byłych sędziów TK. - Kilku dni temu zostało wydane orzeczeni TSUE, w którym w jednym z punktów stwierdzono, że zgodnie z orzecznictwem skutki powiązania z zasadą pierwszeństwa UE wiążą wszystkie organa państwa, nie może stanąć naprzeciw temu ani żaden przepis wewnętrzny, ani konstytucja - zauważył.

- Kwestie pierwszeństwa konstytucji nad prawem UE była wielokrotnie omawiania w Niemczech. Tamtejszy TK konsekwentnie nie zgadza się, aby prawo wspólnotowe było ważniejsze. Podobnie jest we Francji, Czechach czy Rumuni. (…) Orzeczenie TK jest zgodne z dotychczasową linią orzecznictwa, niezależnie od tego, kto był jego szefem. Dzisiaj musimy się z tego orzeczenia tłumaczyć - zaznaczył minister.

Odnosząc się do możliwości wstrzymania wypłat środków unijnych dla Polski z powodu orzeczenia TK, gość audycji stwierdził, że pieniądze z Funduszu Odbudowy należą się Polsce. - Nie można ich ograniczać, nie ma do tego podstawy prawnej. Nie mają one wielkiego wpływu na nasz wzrost gospodarczy, ale nie ulega żadnej wątpliwości, że powinniśmy je dostać - podkreślał.

Posłuchaj
12:43 PR24 2021_10_12-07-35-31.mp3 Michał Wojcik o wyroku Trybunału Konstytucyjnego (Polskie Radio 24/24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

Według TK niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Michał Wójcik

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 7.35

Zobacz także

Zobacz także