more_horiz

"Powinniśmy być w głównym nurcie ustaleń". Kowal o międzynarodowych konsultacjach ws. sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 08:15
 - Sytuacja dotyczy także Niemców i Francuzów, bo chodzi o granicę UE, ale przede wszystkim nas. Dziwię się, że do konsultacji Morawiecki-Merkel nie doszło już dwa tygodnie temu. Proponowałem MSZ, żeby przynajmniej raz w tygodniu informowało o sytuacji na granicy wszystkie resorty spraw zagranicznych w UE i w NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. 

Białoruska państwowa agencja informacyjna Biełta poinformowała, że Alaksandr Łukaszenka w środę ponownie rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat kryzysu migracyjnego. 

premier merkel 1200 pap.jpg
Premier rozmawiał z kanclerz Niemiec. Müller: tematem sytuacja na granicy i koordynacja reakcji UE

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że źle ocenia te rozmowy. - Uważam, że za wcześnie do nich doszło. Nieszczęściem dla Polski jest, że włączył się taki tryb załatwiania spraw. Powinniśmy znajdować się w głównym nurcie ustaleń. Sytuacja dotyczy także Niemców i Francuzów, bo chodzi o granicę UE, ale przede wszystkim nas. Dziwię się, że do konsultacji Morawiecki-Merkel nie doszło już dwa tygodnie temu. Proponowałem MSZ, żeby przynajmniej raz w tygodniu informowało o sytuacji na granicy wszystkie resorty spraw zagranicznych w UE i w NATO. Nawet takich prostych rzeczy nie da się wymusić, wszyscy są mądrzejsi - powiedział Paweł Kowal. 

O sytuacji na granicy rozmawiali też prezydent Francji Emmanuel Macron i przywódca Rosji Władimir Putin. - Nie cieszy mnie mały sukces Łukaszenki i Putina. Wierzę, że się zmobilizujemy jako Polska, że wróci normalna współpraca z Niemcami i Francuzami, że rozmowy będą się toczyły na zasadzie wspólnego mandatu - podsumował Kowal.

Posłuchaj
14:21 PR24 2021_11_18-07-35-34.mp3 Paweł Kowal gościem Stanisława Janeckiego (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Kanclerz Merkel po raz pierwszy rozmawiała z Łukaszenką w poniedziałek.  Był to pierwszy kontakt zachodniego przywódcy z białoruskim dyktatorem od wyborów prezydenckich na Białorusi z 2020 roku. UE i państwa będące członkami Unii Europejskiej nie uznają Łukaszenki za prezydenta.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Paweł Kowal (KO) 

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 7.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także