more_horiz

Konflikt na Ukrainie. Mucha: obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 07:57
- Sytuacja napięcia na granicy polsko-białoruskiej i zagrożenie związane z interwencją rosyjską na Ukrainie to są sprawy analizowane w kontekście bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i stąd bardzo mocny nasz głos wsparcia dla Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Paweł Mucha. - Z perspektywy bezpieczeństwa Polski, pan prezydent mówił publicznie, że nie mamy informacji, które by wskazywały na bezpośrednie zagrożenie militarne dla Polski - podkreślił.

W piątek będzie obradowała zwołana przez prezydenta Rada Bezpieczeństwa Narodowego poświęcona sytuacji w Europie Wschodniej. - W najbliższych dniach będę się chciał podzielić wiedzą i obrazem sytuacji, który powstaje w wyniku tych wszystkich spotkań i rozmów, które w ostatnim czasie prowadzę, będę się chciał podzielić z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej - poinformował dziennikarzy w poniedziałek późnym wieczorem prezydent Andrzej Duda. 

"Nie mamy informacji wskazujących na bezpośrednie zagrożenie"

- Sytuacja jest trudna - ocenił w Polskim Radiu 24 prezydencki doradca Paweł Mucha stan rzeczy w Europie Wschodniej. - Chcemy przede wszystkim zbudować - to jest zbudowane i to jest przedstawiane - jednolite stanowisko Unii Europejskiej i bardzo zdecydowane wypowiedzi, działania i przygotowania do tych działań ze strony naszych partnerów, by powiedzieć tak: Rosji nie opłaca się atak na Ukrainę, nie opłaca się akt agresji na Ukrainę, bo spotka się to z tak dotkliwymi sankcjami, że nie jest to zasadne z punktu widzenia ich interesów - zaznaczył prezydencki doradca. 

- Stąd to, co robi polska dyplomacja, prezydent Andrzej Duda i co robi polski rząd, ma bardzo duże znaczenie - wskazał gość "24 Pytań". 

- Z perspektywy bezpieczeństwa Polski, pan prezydent też mówił publicznie, że nie mamy informacji, które by wskazywały na bezpośrednie zagrożenie militarne dla Polski. To, że od wielu miesięcy mamy sytuację napięcia na granicy polsko-białoruskiej związaną z kryzysem politycznym wywołanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki, z drugiej mamy zagrożenie związane z interwencją rosyjską na Ukrainie, to oczywiście są sprawy analizowane w kontekście bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i stąd bardzo mocny nasz głos wsparcia dla Ukrainy. Niepodległa, niezależne Ukraina to jest element bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - wskazał Paweł Mucha. 

Posłuchaj
12:28 MuchaPawelPR24_mp3 2022_01_27-07-08-44.mp3 Paweł Mucha: pan prezydent mówił publicznie, że nie mamy informacji, które by wskazywały na bezpośrednie zagrożenie militarne dla Polski ("24 Pytania - Rozmowa Poranka"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji. (PAP) Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji. (PAP)

Czytaj także: 

***

Audycja: "24 Pytania"

ProwadzącyStanisław Janecki

GośćPaweł Mucha (doradca prezydenta)

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 7.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także