more_horiz

Coraz więcej uchodźców chce podjąć pracę w Polsce. Dworczyk: to efekt wprowadzonego pakietu pomocy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 08:25
- Bardzo ważny i pozytywny jest fakt, że znaczna część uchodźców (...) chce u nas podjąć pracę. Korzystają oni z rozwiązań ustawowych, (...) które zlikwidowały ograniczenia dla obcokrajowców (...) zarówno w kwestii pracy, jak i dostępu do pewnych świadczeń - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów).
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: PR24/MS

- Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,097 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono ponad 23 tys. osób.

O statystykach mówiących o przyjętych uchodźcach w Polsce mówił w PR 24 Michał Dworczyk.  

- Możemy mówić o szacunkach, ponieważ cały czas ta liczba ulega zmianie. Część osób, które przyjechały bądź przyjeżdżają do Polski, wyjeżdża dalej - na zachód, do innych krajów europejskich, część wraca na Ukrainę, ponieważ po tym, jak wojska rosyjskie zostały odparte spod Kijowa i północna część kraju została odbita, to część osób zdecydowała się na powrót do centralnej Ukrainy. Szacunkowo przyjmujemy, że w tej chwili w Polsce jest od 1 500 000 do 1 800 000 uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjskimi bombami - przypomniał. 

Działania pomocowe polskiego rządu 

Polska i Czechy wystąpią wspólnie do Komisji Europejskiej w sprawie funduszy dla uchodźców. Zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą.

Dotychczasową pomoc rządu gościom z Ukrainy komentował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

- Ustawowo wprowadziliśmy szeroki pakiet, dając na określony czas prawa zbliżone do praw obywateli polskich, również w kontekście do rynku pracy. Bardzo ważny i pozytywny jest fakt, że znaczna część uchodźców (...) chce u nas podjąć pracę. Korzystają oni z rozwiązań ustawowych, (...) które zlikwidowały ograniczenia dla obcokrajowców (...) zarówno w kwestii pracy, jak i dostępu do pewnych świadczeń - podkreślił. 

Pomoc dla Ukrainy będzie tematem międzynarodowej konferencji darczyńców, która pojutrze odbędzie się w Warszawie.

- 5 maja w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja donatorów, na której różne kraje, również spoza Europy, będą deklarowały wysokość wsparcia na rzecz Ukrainy, w tym na rzecz uchodźców, którzy uciekli ze swojego kraju - potwierdził gość audycji. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:57 PR24_mp3 2022_05_03-07-08-01.mp3 Michał Dworczyk o pomocy uchodźcom z Ukrainy ("24 pytania - Rozmowa poranka") 

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzi: Dorota Kania

Gość: Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 03.05.2022

Godzina emisji: 07.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem