more_horiz

Wybór prezesa NBP. Ćwik: rozważyliśmy wszystkie uwagi opozycji związane z kandydaturą prof. Glapińskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 07:45
- Wniosek został złożony. Czekamy, ufając i wierząc w to, że większość parlamentarna kandydaturę wysuniętą przez pana prezydenta przyjmie i przegłosuje - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Ćwik (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta).    

Na posiedzeniu w tym tygodniu Sejm zajmie się wnioskiem prezydenta w sprawie powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. PiS zapewnia, że wygra głosowanie w tej sprawie. Opozycja apeluje do prezydenta o wycofania wniosku, a z drugiej strony wzywa Adama Glapińskiego, aby sam zrezygnował z ubiegania się o drugą kadencję.

Czy prezydent podtrzymuje kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję jako prezesa NBP? M.in. na to pytanie odpowiedział w PR24 Piotr Ćwikzastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

- Pan prezydent zgłosił kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na drugą kadencję pełnienia funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego już w styczniu. Skierował wniosek do pani marszałek Elżbiety Witek, korzystając ze swoich uprawnień konstytucyjnych - podkreślił. 

- Te wątpliwości, o których dziś mówi część opozycji, dawno zostały przez nas rozwiane. Nie ma tutaj żadnej sprzeczności. Ustawa o NBP wyraźnie wskazuje, że funkcję prezesa NBP można pełnić przez dwie kolejne kadencje - przypomniał Piotr Ćwik. 

Problem inflacji 

Kolejnymi obiekcjami wysuwanymi przez opozycję przeciwko obecnemu szefowi Narodowego Banku Polskiego jest nieumiejętne radzenie sobie z inflacją. Do tego wątku odniósł się zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.  

- W opinii pana prezydenta działania podejmowane przez NBP i pana Glapińskiego w związku z rosnącą inflacją są adekwatne - stwierdził. 

Jak dodał gość audycji, ważne jest, aby NBP - naszymi zasobami finansowymi - kierował ktoś, kto ma w tym obszarze duże doświadczenie. W jego opinii z pewnością taką osobą jest obecny szef instytucji - prof. Adam Glapiński. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:05 PR24_mp3 2022_05_11-07-08-03.mp3 Piotr Ćwik o wyborze nowego prezesa NBP ("24 Pytania - Rozmowa Poranka")  

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzi: Eliza Olczyk 

Gość: Piotr Ćwik (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 07.08

kmp

Zobacz także

Zobacz także