more_horiz

"Oczekuję mniej deklaracji i więcej działań". Beata Szydło o liście szefowej KE ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 08:00
- Nigdy nie kwestionowano wydawania w Polsce unijnych pieniędzy. Zasady przedstawiane przez UE są wypełniane. Szefowa KE Ursula von der Leyen napisała list w odpowiedzi na pytania grup politycznych w PE. Można sobie wyobrazić, kto był tego inspiratorem - mówiła w Polskim Radia 24 była premier Beata Szydło.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skierowała list do frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Z pisma wynika, że Polska musi udowodnić, że wypełniła "kamienie milowe" porozumienia z KE. "Zanim zostaną wykonane jakiekolwiek wypłaty z Funduszu Odbudowy, Polska musi dowieść, że wypełniła kamienie milowe" – napisała w liście Ursula von der Leyen. Pismo stanowi odpowiedź na list czterech grup politycznych, które domagają się wstrzymania Polsce środków z KPO.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że stara się być optymistą w tej sprawie. - Mam nadzieję, że umowa zawarta pomiędzy rządem RP i Komisją Europejską wreszcie zostanie spełniona. Nie ma powodów, by Polska nie otrzymała tych pieniędzy. Mamy do nich prawo jako członek Wspólnoty, a do projektu złożonego przez rząd nie było żadnych zastrzeżeń, bo przecież wymiar sprawiedliwości jest kompetencją krajową. Rząd RP stara się szukać kompromisu, wykazuje się otwartością. Miejmy nadzieję, że KE jednak dotrzyma słowa - powiedziała Beata Szydło.

Była premier zauważyła, że szefowa KE często wypowiada miłe słowa pod adresem Polski, a potem praktyka jest zupełnie inna. - Oczekuję mniej deklaracji i więcej działań, żeby danego słowa dotrzymywano. Nie było żadnych wątpliwości wobec KPO, gdy było on składany. Dzisiaj wiemy, że są "kamienie milowe". Pojawia się pytanie, czy projekt ustawy procedowany w Sejmie będzie spełniał oczekiwania KE? Czy nie usłyszymy, że KE jest rozczarowana? - tłumaczyła Szydło.

Czytaj także:

Jej zdaniem należy ostrożnie podchodzić do podawania terminów wypłaty środków z KPO. - Jest determinacja polskiego rządu, KE będzie czuła presję. Ważne jest, żeby w Polsce został przyjęty projekt ustawy. KE łamie zasadę konkurencyjności i solidarności. Polska stanęła na froncie obrony ludziom z Ukrainy, środki są nam potrzebne.  O solidarności wiele się mówi w UE, ale nie jest ona dotrzymywana. Zaliczek na KPO nie będziemy mieć, ale ciągle są pieniądze, które powinniśmy otrzymać - stwierdziła europoseł PiS. 

Dodała, że niektórzy politycy opozycji robią wszystko, aby Polska była karana przez KE. - Nigdy nie kwestionowano wydawania w Polsce unijnych pieniędzy. Zasady przedstawiane przez UE są wypełniane. Szefowa KE Ursula von der Leyen napisała list w odpowiedzi na pytania grup politycznych w PE. Można sobie wyobrazić, kto był tego inspiratorem - podsumowała Beata Szydło. 

Posłuchaj
17:55 PR24 2022_05_19-07-07-19.mp3 Beata Szydło gościem Stanisława Janeckiego (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 

W liście szefowa Komisji Europejskiej wymieniła trzy warunki, jakie Polsce musi spełnić, aby otrzymać jakiekolwiek pieniądze. Przewodnicząca KE podkreśliła, że domaga się od Warszawy ich spełnienia. Pierwszy to likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Druga to reforma systemu dyscyplinowania sędziów. A trzeci zakłada, że sędziowie usunięci przez Izbę Dyscyplinarną muszą mieć możliwość powrotu do orzekania.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Beata Szydło (była premier)
Data emisji: 19.05.2022
Godzina emisji: 7.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem