Ukraina ze statusem kandydata do UE. Wąsik: rozszerzanie UE na Wschód leży polskim interesie
- Działania Polaków dotyczące pomocy Ukraińcom są wybitne, jestem dumny z tego co robimy dla naszego sąsiada i dumny z tego, że Ukraina jest coraz bliżej Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA.
2022-06-24, 08:15
Gość PR24 odniósł się do sprawy przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. Jak wyjaśnił, rozszerzanie Wspólnoty na Wschód jest w polskim interesie. Polska o to zabiegała, czynili to zarówno prezydent, premier, jak i cały rząd, wszystkie siły dyplomatyczne, wszyscy do tego dążyli.
- Zabiegaliśmy o to, by udrożnić zwłaszcza Ukrainie, ale też Mołdawii drogę do Unii Europejskiej. Miejmy nadzieję, że w jakimś czasie będzie to dotyczyć też Gruzji. Rozszerzanie Unii na Wschód jest w największym polskim interesie. Przypomnijmy koncepcję Polski Jagiellońskiej czyli rozwoju państw, które są buforem pomiędzy Polską a Rosją - mówił Maciej Wąsik.
"Nowe słowo: scholzowanie"
Odnosząc się do komentarzy w niemieckich mediach, przypomniał że twierdzą one, iż w Polsce i na Ukrainie powstaje nowe słowo: scholzowanie co oznacza obiecywanie i niedotrzymywanie słowa. - Nie spotkałem się z tym słowem, ale skoro Niemcy o tym piszą, to znaczy, że oni to widzą, widzą że Scholz obiecuje i nie spełnia obietnic - powiedział.
Dodał, że nie może budzić wątpliwości w UE, że Rosja napadła na suwerenny, niepodległy kraj, napadła w sposób bandycki, że stara się wywrócić do góry nogami porządek świata, stosuje terror ekonomiczny, energetyczny. Niemcy muszą to dostrzec i wydaje się, iż tamtejsze społeczeństwo to dostrzega, kanclerz Scholz przeciwnie. Przez wiele lat Władimir Putin budował silne związki z zachodnimi elitami.
REKLAMA
"Zakaz na terenach przygranicznych skończy się"
- Liczba polityków zachodnioeuropejskich, którzy pracują dla Rosjan, jest olbrzymia. To sprawia, że to jest ogromna strefa wpływów, one działają, przez lata budowały pewną opinię Rosji jako dobrego batiuszkę Putina. To dotyczy Niemiec, Francji, Austrii, Finlandii, Finlandia jednak wejdzie do NATO, tak jak Szwecja. Jestem o tym przekonany. To jest w interesie NATO, nie tylko tych krajów - powiedział Maciej Wąsik.
Wiceminister spraw wewnętrznych powiedział, że budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy przebiega zgodnie z planem. Jej zakończenie ma nastąpić jeszcze w czerwcu. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w związku z tym zakaz wejścia na teren przygraniczny z Białorusią nie będzie przedłużany. Został on wprowadzony po zakończeniu stanu wyjątkowego, czyli w tych miejscowościach przygranicznych, gdzie nie można było wchodzić.
- Ludzie, biznes i turystyka będą normalnie funkcjonować. Wracamy tam do normalności, budowa zapory to umożliwiła - podkreślił Maciej Wąsik. Wiceszef MSWiA dodał, że w trakcie budowy jest jeszcze zapora elektroniczna i w związku z tym wojewoda podlaski wyda decyzję o wyłączeniu odcinka o szerokości 200 metrów wzdłuż granicy. W województwie lubelskim nie będą już obowiązywały żadne obostrzenia.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Maciej Wąsik (wiceminister MSWiA)
Data emisji: 24.06.2022
REKLAMA
Godzina: 07:08
REKLAMA