more_horiz

Dodatek węglowy. Zdrojewski: Senat może doprowadzić do pojawienia się alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 08:35
- Senat będzie obradować w piątek i będzie mógł zweryfikować naszą propozycję, odłożyć ją, odrzucić lub przyjąć - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Bogdan Zdrojewski (senator PO).

3 sierpnia rozpoczęło się 47. posiedzenie Senatu. Izba pracuje nad ustawą o dodatku węglowym, którą pod koniec lipca przyjął Sejm. Chodzi o trzy tysiące złotych wsparcia dla gospodarstw domowych, które są ogrzewane tym paliwem. Ma to zrekompensować rosnące ceny tego paliwa. 

Węgiel jest obecnie transportowany do Polski z Kolumbii i Indonezji. Rozwiezienie go po składach może być czasochłonne, stąd dlatego uchwalenie tej ustawy jest pilne. 

Pomoc dot. innych paliw

Bogdan Zdrojewski skomentował tę kwestię w Polskim Radiu 24. - W ustawie jest mowa o 3 tysiącach złotych dopłaty do samego węgla. Uważamy, że osoby w gospodarstwach domowych korzystające z różnych innych paliw, których ceny wzrosły w ostatnim czasie, czyli chodzi między innymi o olej, LPG, pellet, drewno, także powinny otrzymać pomoc - przyznał senator Platformy Obywatelskiej.

- Ponadto Senat też będzie mógł doprowadzić do sytuacji takiej, że pojawi się alternatywa opierająca się o kalkulacje rządowe. Opozycja w tej chwili nie posiada wszystkich danych, przez co poruszamy się troszeczkę po omacku - zaznaczył gość audycji.

Wprowadzenie poprawek do ustawy w Senacie już wcześniej zapowiadała opozycja. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki również mówił, że mają one dotyczyć rozszerzenia prawa do dodatku o osoby, których gospodarstwa opierają się na innych źródłach ogrzewania niż węgiel.

Tymczasem rząd już pracuje nad projektem, który będzie przewidywał właśnie dopłaty dla innych rodzajów paliw. Dodatek tylko dla ogrzewających węglem (3 tys. złotych) będzie kosztować budżet państwa 11,5 miliarda złotych.

Posłuchaj
14:14 bogdann.mp3 Bogdan Zdrojewski o dodatku węglowym ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24) 

Czytaj więcej:

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Bogdan Zdrojewski (senator Platformy Obywatelskiej)
Data emisji: 4.08.2022
Godzina emisji: 7.06

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także