more_horiz

Polska nie wyda wizy Ławrowowi. Rzecznik MSZ: nie mogło być innej decyzji

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 08:08
- Rosja zniszczyła bezpieczeństwo i współpracę w Europie. Od 24 lutego jest czynnikiem, który niszczy Europę. Zostały wtedy przekroczone wszelkie granice. Nie bez znaczenia są przy tym oskarżenia o zbrodnie wojenne - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Polskie władze odmówiły szefowie rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi pozwolenia na wjazd do kraju. Polityk miał pojawić się w Łodzi, jako przewodniczący delegacji Rosji podczas grudniowego posiedzenia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE). MSZ Rosji określiło tę decyzję jako "bezprecedensową prowokację". 

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że bezprecedensową prowokacją był atak Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. - Siergiej Ławrow nie ma pełnego zakazu podróżowania, był np. na sesji ONZ w Nowym Jorku. UE pozwala mu podróżować ze względu na potencjalne pokojowe rozmowy. Nic takiego nie będzie miało miejsca w Łodzi. Rosja dokonała agresji na Ukrainę, odpowiada za wywrócenie europejskiego systemu bezpieczeństwa. Decyzja nie mogła być inna. Trudno wyobrazić sobie w obecnej sytuacji pobyt Siergieja Ławrowa w Łodzi - powiedział Łukasz Jasina.

Czytaj także:

Zdaniem byłego szefa MSZ Włodzimierza Cimoszewicza należało pozwolić Ławrowowi przyjechać do Polski, a potem dać mu do zrozumienia, że jest osobą niepożądaną. - Wolę dojrzałą dyplomację, a nie dyplomację gwizdów. Nie chodziło nam o upokorzenie i medialny show, ale o to, aby pewne osoby nie zasiadały przy stole. Rosja zniszczyła bezpieczeństwo i współpracę w Europie. Od 24 lutego jest czynnikiem, który niszczy Europę. Zostały wtedy przekroczone wszelkie granice. Nie bez znaczenia są przy tym oskarżenia o zbrodnie wojenne - skomentował w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina.

- Za sprawą Rosji mamy wojnę w Europie. To musi być omawiane na międzynarodowych forach. Minister Rau jako przewodniczący OBWE, jeszcze przed wybuchem wojny, organizował spotkanie, gdzie przedstawił plan pokojowy dla Europy. Był też w Moskwie. Minister Ławrow był przez lata symbolem zaangażowania w zbrodniczy reżim, ale również fachowości. Szkoda, że po 24 lutego dołączył do tych, którzy zachowują się w taki, a nie inny sposób. Ławrow brał udział w każdym spotkaniu Rady Ministerialnej OBWE. Tym bardziej mocno odczuje to, że w najbliższym spotkaniu nie weźmie udziału - dodał Jasina.

Posłuchaj
13:38 PR24 2022_11_21-07-06-38.mp3 Łukasz Jasina gościem Stanisława Janeckiego (24 pytania - Rozmowa poranka)

Minister Zbigniew Rau, oficjalnie inaugurując przewodnictwo Polski w styczniu, podkreślał, że głównym celem Warszawy będą działania służące uregulowaniu regionalnych i zamrożonych konfliktów poprzez wsparcie struktur OBWE.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Łukasz Jasina (rzecznik MSZ)
Data emisji: 21.11.2022
Godzina emisji: 7.07

PR24/tj/kor

Zobacz także

Zobacz także