more_horiz

Ryszard Czarnecki: Andrej Babisz to kolejny polityk, który głosi poglądy prorosyjskie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 08:36
- Andrej Babisz to kolejny znaczący polityk z naszego regionu Europy, który mówi prorosyjskimi tekstami - ocenił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki. - Pamiętam jego antypolskie działania w kontekście polskich produktów w Czechach. Jestem przekonany, że tych wyborów nie wygra - dodał. 

- Pan ekspremier Babisz nie zna traktatów, które Czechy podpisały, m.in. nie zna art. 5. traktatu o organizacji NATO, który zobowiązuje kraje członkowskie do wzajemnego wspierania się - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki, komentując deklaracje kandydata na prezydenta Czech i byłego prezydenta tego kraju Andreja Babisza. 

Andrej Babisz zadeklarował w telewizyjnej debacie, że jako zwierzchnik sił zbrojnych byłby przeciwny wysłaniu czeskich wojsk do obrony Polski w przypadku ataku na nasz kraj. Potem, na Twitterze, złagodził swoje stanowisko - napisał, że nie chce nawet zakładać ataku na Polskę lub kraje bałtyckie, ale gdyby do niego doszło, to trzymałby się traktatu o NATO.

"Rozsądny" kontrkandydat Babisza

- Pamiętam jak Andrej Babisz bardzo nieprzyjaźnie dla nas rozgrywał kwestię Turowa i ten spór przeciągał, specjalnie pod kątem swojej partii Ano i wyborów parlamentarnych, ale też jego antypolskie działania w kontekście polskich produktów w Czechach i publiczne wypowiedzi o ich złej jakości - przypomniał gość Polskiego Radia 24. 

- Jestem przekonany, że Andrej Babisz tych wyborów nie wygra, chociaż zrobił bardzo dobry wynik w pierwszej turze, i że jednak wygra je Petr Pavel, popierany przez naszych sojuszników w Czechach, partię ODS, prawicową, która jest z nami, z PiS, w tej samej frakcji w Parlamencie Europejskim - stwierdził Ryszard Czarnecki.

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, Petr Pavel to "człowiek rozsądny, były szef Komitetu Wojskowego NATO", który "gwarantuje pewną stabilność".

"Prorosyjskie" teksty europejskich polityków

Zdaniem gościa "24 pytań" wypowiedzi Andreja Babisza pokazują szerszy problem. - Jest to kolejny znaczący polityk z naszego regionu Europy, który mówi prorosyjskimi tekstami. Już nie tylko kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron, ale także prezydenci Chorwacji i Bułgarii głoszą poglądy wprost prorosyjskie. Jest to szerszy problem - stwierdził Ryszard Czarnecki.

Posłuchaj
15:02 RyszardCzarnecki-[PR24]PR24 (mp3) 23 styczeń 2023 07_07_55.mp3 Ryszard Czarnecki: jestem przekonany, że Andrej Babisz wyborów nie wygra, jego kontrkandydat to człowiek rozsądny ("24 pytania"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "24 pytania"

ProwadzącyMirosław Skowron

GośćRyszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 23.01.2022

Godzina emisji: 7.06


mbl/kor

Zobacz także

Zobacz także