more_horiz

Lange inwigilowała ks. Blachnickiego. Szydło: prezydent Trzaskowski powinien mieć świadomość, z kim współpracuje

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 08:24
- Prezydent miasta odpowiada za to, kto z nim współpracuje. Rafał Trzaskowski powinien wyciągnąć z tego lekcję i zmienić swoje otoczenie - mówiła w Polskim Radiu 24 była premier Beata Szydło.

Prokuratura ujawniła, że ze śledztwa dot. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego wynika, iż założyciel Ruchu Światło-Życie został w 1987 r. zamordowany poprzez "podanie śmiertelnej substancji toksycznej". Jak przypominał prezes IPN, w najbliższym otoczeniu Blachnickiego umieszczono dwoje "agentów komunistycznych służb, którzy mieli ostateczni zniszczyć księdza". Chodzi o małżeństwo Andrzeja i Jolanty Gontarczyków. Fundacja Jolanty Gontarczyk, która dziś nosi nazwisko Lange, zajmująca się m.in. promocją LGBT, otrzymywała od warszawskiego ratusza gigantyczne pieniądze. W jej obronie stawał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że każdy polityk powinien mieć świadomość, z kim współpracuje. - Jeśli prezydent Trzaskowski tego nie posiada, to nie nadaje się do pełnienia swojej funkcji. Być może ma kiepskich doradców, którzy dobierają mu ludzi. Prezydent Warszawy został złapany na offsidzie i próbował udawać, że gra fair. W Polsce dzieje się coś złego. Politycy żyją chwilą, następny dzień to kolejny temat. To staje się coraz bardziej powszechne. Tak nie może być. Prezydent miasta odpowiada za to, kto z nim współpracuje. Rafał Trzaskowski powinien wyciągnąć z tego lekcję i zmienić swoje otoczenie - powiedziała Beata Szydło.

Była premier przypomniała również, że jej rząd obniżył esbeckie emerytury. - Pamiętamy protesty w tej sprawie. To środowisko ciągle posiada wpływy w Polsce, jest mocno umocowane w różnych środowiskach. Dopóki nie rozliczymy się z historią, takie sytuacje będą się powtarzać - podsumowała europoseł PiS. 


Posłuchaj
18:09 PR24_mp3_20230315070742.mp3 Beata Szydło gościem Stanisława Janeckiego (24 pytania - Rozmowa poranka)

Andrzej i Jolanta Gontarczykowie (dziś kobieta nosi nazwisko Lange) inwigilowali ks. Franciszka Blachnickiego. Z informacji, jakie przekazał w 2005 r. dr Andrzej Grajewski, wówczas członek Kolegium IPN, wynikało, iż ks. Blachnicki tuż przed śmiercią rozmawiał z małżeństwem Gontarczyków. 

Czytaj także:

O Jolancie Lange, TW "Panna", głośno było kilka lat temu, kiedy tygodnik "Niedziela" ujawnił, że jej fundacja (zajmująca się m.in. promocją środowiska LGBT) otrzymywała gigantyczne pieniądze (1,85 mln zł) od warszawskiego ratusza. 


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Beata Szydło

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także